banner1348

Abajur Çeşitleri ve Ev Dekorasyonunda Abajur Kullanımı

Bu yazımızda sizler için abajur çeşitlerini derleyip bu abajurları nerelerde kullanabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

Abajur Çeşitleri ve Ev Dekorasyonunda Abajur Kullanımı

Ev dekorasyonunun önemli parçalarından biri olan abajurlar bir evin aydınlatma planıyla uyumlu bir şekilde yerleştirilirse dekorasyonun tamamlayıcı unsurlarından biri haline gelir. Şıklığı ve zarafeti bazen de hareketliliği yakalamanıza yardımcı olacak abajurlar estetik görüntüleriyle de yaşam alanınızı keyifli bir hale getirmenize yardımcı olacaktır. Çeşitlerine göre abajurlar, sade ve dingin dekorasyonlarda kullanılabildiği gibi zengin ve gösterişli bir ambiyans yaratırken de kullanılabilirler.

Seramik Gövdeli Abajurlar

Genellikle masa üstü abajurları olan seramik abajurlar klasik veya modern tarzda dekorasyonlarda kullanılırlar. Evinizim havasını değiştirecek seramik abajurlar birbirinden farklı tasarımlara sahip olabilirler. Örneğin; salonunuzun dekorasyonuna uygun tasarımda bir abajurla yaşam alanınıza renk katabilir, yatak odanızda komodininizin üzerine yerleştirdiğiniz seramik bir abajurla odanıza hareket katabilirsiniz.

Cam Gövdeli Abajurlar

Estetik ve zarafetin temsilcisi olan cam her yerde olduğu gibi abajurlarda da şıklığı yakalamanızın en büyük yardımcısı. Modernliği ve gösterişi bir arada taşıyan bu abajurları konsolların ve sehpaların üzerine yerleştirerek kullanabilirsiniz.

Metal Gövdeli Abajurlar

Dekorasyonunuzda öne çıkan parçanın abajur olmasını istemiyor, abajurunuz iç mekânda kaybolsun istiyorsanız metal abajurlar tercih etmelisiniz. Güçlü bir aydınlatma sağlayan bu abajurlar dekorasyonunuzun gizli kahramanları olabilirler.

Ahşap Göveli Abajurlar

Ahşabın doğallığı ve samimiyetini taşıyan bu abajur çeşitleri özellikle vintage ve rüstik tarzda dekorasyonlar için vazgeçilmez bir aksesuar olma özelliğini taşıyor. Ahşap gövdeli abajurları konumlandıracağınız yeri iyi seçmeniz de önemli bir detay. Eğer bir konsolun üzerine yerleştirecekseniz konsolun malzemesi ve rengiyle uyumlu bir abajur seçmeniz gerekecektir.

Ayaklı Abajurlar

Aydınlatma planının önemli bir parçası olma özelliği taşıyan ayaklı abajurların kendi içerisinde birçok çeşidi vardır. Evin her odasında kullanabileceğiniz bu abajur çeşidinin dekorasyonunuzla uyumlu olması büyük önem taşır. Özellikle salon ve antrede kullanılan ayaklı abajurların ayakları farklı malzemelerden yapılmış olabilir. Modern ve klasik tarzın ikisinde de kullanılabilen ahşap ayaklı abajurlar en çok tercih edilen modellerdendir. Metal ayaklı abajurlarla endüstriyel tarzdaki dekorasyonunuzu güçlendirebilir veya ferforje ayaklar tercih edip modern tarz dekorasyonlarda da kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için abajur çeşitlerini derleyip bu abajurları nerelerde kullanabileceğiniz hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizler için faydalı ve hayal gücünüzü genişleten bir yazı oluşmuştur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER