Yarına Dair (3)

Daha çok teneffüs, daha az ders, ödev yok, daha fazla öğrenme var. Finlandiya eğitim sistemini özetleyen en iyi cümle bu olmalı. Ütopya gibi gelse de başarıyla uygulayan bir ülke Finlandiya.

Dünya’da eğitim sistemiyle kendinden başarılarıyla kendinden söz ettiren Finliler, başarısını bu eğitim sistemine borçlular. İlkokulda ödevin yasak olduğunu, günde ortalama 4 saat ders olduğunu, sınav diye bir şeyin olmadığını duyunca çok şaşırmıştım.

Finlandiya’da okula başlama yaşı ise 7, biz deki durumun nerelerde olduğunu bilmeyeniniz yok. Çocuklar birinci sınıftan itibaren okullarına özel durumlar harici kendisi gidiyor. Servis yok, anne-baba neredeyse okula giderken eşlik etmiyor.

Finli çocuklar ilk altı yıl not nedir bilmiyor, ilk ciddi sınavlarını ülke çapında 16 yaşında giriyor. Bizim çocuklarımız ise maalesef yarış atı gibi en iyisi olacak diye hazırlanıyor.

Fin okullarında hizmetli yok, okulda nöbetleşe çocuklar kendi temizliklerinden sorumlu tutuluyor. Biz de çocuğunuzun bırakın tuvaletleri sınıfını, sırasını temizlediğini duysa veliler okulu basar.

Finlandiya’da okullar, ev rahatlığında dizayn ediliyor ve kendi gelişimlerini en rahat şekilde geliştirmelerine imkan tanınıyor. Maalesef biz de hala askeri disiplin kuralları mevcut.

Finlandiya’da ortalama ders süresi 4 saati aşmazken biz de bu rakam özel okullarda 8, etüt, grup çalışması vs ile 12-13 saate çıkabiliyor. Elbette bu durum bize nitelik-nicelik meselesini yeniden düşünmemize sevk ediyor.

Finlandiya’da öğretmenler çok özel insanlardan seçiliyor. Öğretmen seçimi oldukça hassas ve şartları oldukça iyi, biz de en azından öğretmen ol bakışı mesleğin onurunu yerler altına alıyor. İyi öğretmen bol ödev veren, test çözdüren, sınav yapan olarak algılanırken Finlandiya’da öğretmenlerin ödev vermeleri başarısızlıkla eş değer.

Hiç ses çıkarmayan sınıf başarılı diye adlandırılırken ülkemizde, ses çıkmayan sınıf ve öğretmenler Finlandiya’da sorunlu olarak adlandırılıp, birlikte etkinlik yapmaları isteniyor. Okul kantininde süt, su ve meyve dışında bir şey bulunmazken, bizim kantinlerin halini sizler çok daha iyi biliyorsunuz.

Finlandiya ile karşılaştırıldığında en büyük problem Türkiye’nin her yerinde öğrencilere eşit öğrenme olanaklarının sağlanamamasıdır. Bölgeler arası gelişmişlik farkı bunu engellemektedir. Şehirden kırsala doğru gidildikçe okulun öğretim için gerekli altyapı, donanım eksikliği,  branş öğretmeni eksikliği ve bunlara bağlı öğrenci başarısının yetersiz olduğu aşikardır.

YORUM EKLE