Yarına Dair (1)

Herkes lisans mezunu, herkesin duvarlarında diplomalar, binlerce liralık kişisel gelişim sertifikaları,
seminerler, özel kurs belgeleri, workshoplar, atölye çalışmaları.. vs Beklenti; Kamu da memuriyet,
saati belli olan masa başı bir iş, bankomat memurluğu

Öyle bir konu ki, gece yattığınızda sabah kalkıncaya dek, değişen sınav sistemleri, hedeflenen lise, üniversite, bölümler.. Anne-babalar çocuklarını doktor, mühendis, hukukçu olmaya zorluyor, hiç birşey olmazsa bari öğretmen ol diye hayatlarını şekillendirmeye devam ediyor. Çocuğun becerisi, ilgisi var mı yok mu çok mühim değil! Mutlu olur mu diye düşünen yok, iyi para kazanırsa mutlusun algısı hakim

TV’lerde kolay yaşam modeli ile, herkes zengin, statü sahibi, mal-mülk cabası. Sosyal medya yoluyla mutluluğu gösterme yarışıyla birleşince, gerçeklerden uzak, emek-sermaye çelişkisini bile duymamış zihin fakiri bizler. 

2023 Türkiye’sine giderken bugün başta devlet kurumları olmak üzere, kamu kurumları, STK’lar, medya, tek tek bütün bireyler yarınımıza dair gerçekçilikten uzak ve hayalci düşünceler içerisindeyiz. Gelişmiş ülkelerde eğitim sistemi zırt-pırt oynanan,  her sene okulun, sınavın adı cismi değişen bir anlayışla yönetilmiyor. İnsanlar evlatlarını etiket sahibi olsun diye değil, ahlaklı bir meslek sahibi olsun, işinde hayatında mutlu olsun, sevdiği işi yapsın diye yetiştiriyor.

Bugün kimse çocuğuna kolunda bir bilezik olsun, meslek sahibi ol, zanaatkar ol demiyor. Artık yaz tatillerinde kimse çocuğunu berbere, tornacıya, tamirciye çırak olarak göndermiyor. Emeğiyle geçinmenin alınteriyle mutlu olmanın yolunu bilmeyen nesiller, kolay yoldan para kazanmanın derdindeler. Bahis ve şana oyunları oynayan genç nüfus oranını bilsek keşke de silkinsek.

Bu mevzu devam eder gider, noktalanması mümkün değil. Sorunlar devasa, çözüm çok basit aslında. Tarihsel kimliğimizden hareket ederek, eli iş tutan, kafası çalışan insanımız, doğru yönlendirme ve imkanlarla damarlarındaki asil kanın farkına varacaktır. Devam edeceğiz, görüşmek üzere...

YORUM EKLE