17.02.2021, 10:57

Uzaktan Eğitim

Korona virüs vakalarında artış yaşanan dönemlerde, vaka sayılarını azaltmak için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bazı kısıtlamalara gidilmesi gerekti. Bu kısıtlamalardan biri de okullarda yüz yüze eğitime ara verilip uzaktan eğitime geçilmesi oldu. Korona virüse kadar yüz yüze eğitim ile devam eden öğrenciler ve öğretmenler için uzaktan eğitim yeni bir düzendir. 
Uzaktan eğitim belirli eğitim platformları ile gerçekleştirilmeye başlanmıştır.  Bu platformların internet kullanımı gerektirmesi beraberinde bazı dezavantajları da getirmektedir. Bu dezavantajlara bakacak olursak; bazı öğrenci ve öğretmenlerimizin internete ulaşma imkanları olmayabilir. Aynı zamanda eğitim platformlarına ulaşabilecek bir ekipmanları olmayabilir (telefon, bilgisayar, tablet vb.). Bu ekipmanlara sahip olacak maddi durumları olmayabilir. 
Dezavantajlar sadece bunlarla kısıtlı değildir. İnternet kullanımını baz alan eğitim platformlarında öğrencilerin dikkatlerini toplamak yüz yüze eğitimde olduğu kadar basit olmamaktadır. Ayrıca kesilen internet bağlantıları derslerin verimini azaltabilmektedir. İnternet bazlı her programda yaşanabileceği gibi eğitim platformlarında da alt yapı sorunları gibi durumlar yaşanabilmektedir. Ayrıca uzaktan eğitimde öğretmenler öğrencileri göremiyorlar. Bu yüzden velilerin şikayet ettikleri konular öğrencilerin dersi açıp başka şeylerle ilgilenmeleri veya yatakta dinlemeleridir. Bir başka durum ise öğrencilerin çoğu uzaktan eğitim derslerine katılmamaktadır. Bu durumda eğitim de bir aksama meydana gelebilir. 
Yukarıda bahsettiğimiz dezavantajlara başka eklemelerde yapılabilir tabi ki. Ama bizim dikkat etmemiz gereken konu dezavantajları en aza indirgeyerek avantaja çevirebilecek çözümlerdir. Peki ne gibi çözümler üretilebilir? Öncelikle öğrencilerin dersleri dinlerken yataktan çıkıp bir çalışma masasında oturmaları verimi olumlu anlamda etkileyecektir. Bunlara ek olarak öğrenciler artık evde oldukları okula giderken harcadıkları zamana oranla oldukça fazla boş zamanları vardır. Bu zamanları dersleri tekrar ederek anlamadıkları soruları sormaları için  öğretmenlerin inisiyatifi ile ek dersler oluşturulabilir. Dersleri açıp başından ayrılma olaylarını azaltmak için ailelerin ve öğretmenlerin tavsiyelerinin dinlenmesinin önemi anlatılmalıdır. Ayrıca öğrencilerin derse karşı daha dikkatli olması için öğretmenler öğrencilerle daha çok soru cevap şeklinde derse dahil etmelerini önerebiliriz. Ayrıca öğrencilerimize şunu tavsiye ederim ki derslere katılımı arttırmaları önemli bir konudur. Yüz yüze eğitime geçildiği zaman uzaktan eğitimle anlatılan dersler tekrar edilemeyeceği için diğer konuları anlamakta sıkıntı yaşanabilir. Bu durum akademik başarıyı azaltırken kaygı ve zorlanmaları arttırabilmektedir. 
1 Marttan itibaren bazı sınıflar yüz yüze eğitime geri dönecektir. Bütün öğrencilerimiz şunu unutmamalıdır ki; devletimizin, bakanlığımızın, öğretmenlerimizin ve ailelerimizin amacı sizi geleceğe daha iyi hazırlayabilmek içindir. Sizin de kendi geleceğiniz için derslerinizi daha dikkatli dinlemenizi tavsiye ederim. Sağlık ve sevgi ile kalın…

Yorumlar (2)
NMA 2 hafta önce
Çok teşekkürler...
Aysel Aytekin 2 hafta önce
Yazınız çok iyi öğrenciler inşAllah dikkate alır yazılarınızın devamını bekleriz