Twitter yönetim kurulu, Elon Musk'ın platformu satın almak için 43 milyar dolarlık (33 milyar sterlin) teklifte bulunmasından bir gün sonra, olası bir düşmanca ele geçirmeye karşı kendini korumaya aldı

Twitter yönetim kurulu, milyarder Elon Musk'ın platformu satın almak için 43 milyar dolarlık (33 milyar sterlin) teklifte bulunmasından bir gün sonra, olası bir düşmanca ele geçirmeye karşı kendini "Zehir hapı" olarak da bilinen "sınırlı süreli hissedar hakları planı" ile silahlandırdı.

Yangın Söndürme Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Yangın Söndürme Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hareket, herhangi birinin şirkette yüzde15'ten fazla hisseye sahip olmasını engelleyecek. Bunu, başkalarının indirimli ek hisse satın almasına izin vererek yapacak.

Twitter yönetim kurulu, savunma planını ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na ayrıntılı olarak anlattı ve Musk'ın "Twitter'ı almak için istenmeyen, bağlayıcı olmayan teklifi" nedeniyle buna ihtiyaç duyulduğunu belirten bir bildiri yayınladı. Bildiride ''Bir şirket, o şirketin yönetiminin (Twitter'ın durumunda, yönetim kurulunun) isteklerine karşı başka bir şirket satın almaya çalıştığında, bir devralma teklifi düşmanca kabul edilir'' ifadelerine yer verildi.

Eski Twitter yöneticisi Musk'ın teklifinin ciddiyetini sorguluyor

Bay Musk, daha yüksek bir fiyat için pazarlık yapmaya istekli olmadığının sinyalini verdiği için, Twitter yönetim kurulu zehirli hapı kullanmaya devam etti.

Eski Yönetici, Bay Musk'ın müzakere taktiğine şaşırdığını, çünkü eğer nihai oyun şirketi satın almaksa bunun "doğru yaklaşım" olmayabileceğini söyledi.

"Aslında, devralma girişimi konusunda gerçekten ciddi olsaydı, bir fiyatla başlar ve müzakere için pencereyi açık bırakırdı" dedi.

Plan, gelecek yıl 14 Nisan'da sona erecek.

İcra Kurulu Başkanı Parag Agrawal daha önce şirketin teklif tarafından "rehin tutulmadığını" söyledi.

Bu arada Bay Musk, Vancouver'daki TED2022 konferansında şunları söyledi: "Onu gerçekten elde edebileceğimden emin değilim." Açıklamamasına rağmen bir "B planı" olduğunu da sözlerine ekledi.

Bay Musk, bu ayın başlarında şirkette yüzde 9,2 hissesini açıkladı, ancak artık en büyük hissedar değil. Varlık yönetim şirketi Vanguard Group, fonlarının artık yüzde 10,3 hisseye sahip olduğunu açıkladı.

Musk, Twitter'ın platformda konuşma özgürlüğünü sınırladığına inandığını söyledi ve bunu Vancouver etkinliğinde yineledi. Birincil motivasyonunun Twitter'da ABD Anayasası hakkı olan ifade özgürlüğünü genişletmek olacağını söyledi.

Bay Musk, ABD yatırım bankası Morgan Stanley tarafından tavsiye ediliyor. Bu arada, Bloomberg'e göre Twitter'a iki banka, Goldman Sachs ve JP Morgan yardım ediyor.