Saç ekim işlemlerinde genellikle ön bölgeler yani alın çizgisi olan bölgeye ekim yapılıyor. Bunun dışında en seyrek olarak saç ekimi yapılan bölge tepe bölgesi oluyor. Çünkü saç ekimi yaptırmak isteyenler genellikle tepe bölgesinin tutmayacağını düşünüyorlar. Ancak bu inanış her zaman doğru olmuyor. Tepe bölgesi saç ekimi tutar mı sorusunu merak edenler için detaylı bir bilgilendirme yapalım.

 Öncelikle tepe bölgesine yapılan saç ekimi doğru yöntem kullanıldığında kolaylıkla tutabilir. Bu bölgeye yapılan saç ekimlerinde doğru teknik kullanılırsa ve doğru uzman seçilirse operasyon başarısı yüksek olabilir. Tepe bölgesi saç ekiminde vertex olarak adlandırılıyor. Bu bölgelere ekilen saçlarda fire verme oranı biraz daha fazla olabilir. Bunun dışında tepe bölgesine yaptığınız saç ekiminde her zaman başarı oranı yüksek olur.

Tepe bölgesine yapılan saç ekimi diğer bölgelere yapılan ekime göre biraz daha zordur. Bu nedenle tepe bölgesinde her zaman profesyonel çalışmak ve bu bölgeye yönelik çok özel bir planlama yapmak gerekiyor.

Tepe Bölgesinde Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Tepe bölgesine saç ekiminde öncelikle tip 6-7 gibi saç dökülmesi olur. Bu durumda donör bölgenin kapasitesi ve dökülme hızı ile birlikte saçsız bölge genişliğine bakılarak planlama yapılır. Donör kılları saçsız bölgeyi kapatmaya yetmesi çok önemlidir. Bu bölge bölgeyi kapatmıyorsa saç ekiminin planlanması önerilmiyor. Bu süreçte saç ekimi yerine bazı medikal tedaviler önerilebilir. Erken yaşlarda hastanın saç ekim hızı belirlenemeyeceği için tepe bölgesine saç ekimi ilerleyen yaşlarda önerilmektedir.

Bu bölgeye yapılacak saç ekimi işlemindeki hazırlık süreci diğer ekim işlemleriyle aynı olacaktır. Bu süreçte saçsız bölgenin ne kadar geniş olduğu ve gerekli greft sayısına bakılır. Tepe bölgesinde yuvarlak dairesel bir açılma söz konusu olur. Burada özel bir formül ile dairesel bölgenin hangi alana sahip olduğu hesaplanır. Daha sonra planlanan oranda greft alımı yapılır. Bu süreçte her cm karede ortalama 30-40 arası greft kullanılır.

Tepe bölgesine saç ekimi lokal anestezi ile yapılır. Bu süreçte sakal ve greft kıllarından alım yapılabilir. Bu uygulamada saç ve sakal kılları karışık ekim yapılması çok önemlidir. Sakal kılları güçlü ve kalın bir yapıda olduğu için saç köklerinden deha fazla sakal kökü olması önerilir. Bu uygulamanın diğer saç ekimi uygulamalarından en büyük farkı ise saçların ekim süreci olacaktır.

Tepe Bölgesine Saç Ekim Süreci

Tepe bölgesine saç ekimi süreci çok zorlu ve uzmanlık gerektiren bir uygulamadır. Tepe bölgesi saçlı deri ön bölgeye göre daha kalındır. Bu nedenle kanlanma durumu daha az olur. Bu bölgede saçların çıkış oranını aşağıya çeker. Bu nedenle ekim sonrası tepe bölgesinde fire oranı çok daha yüksek olur.

Ekim sürecinde ilk olarak anestezi uygulanır ve kanallar açılır. Daha sonra saç kökleri bölgeye yerleştirilir. Bu uygulamada klasik FUE ve DHİ tekniği kullanılabilir. Kafa bölgesindeki saç yönü ve açıları farklı olur. Her insanda bu açı ve yön birbirinden farklıdır. Bu nedenle kanal açma ve ekip süreci açı ve yöne göre yapılmalıdır.

Tepe bölgesine saç ekiminde başarı olması için dik açı kullanılmamalıdır. Her zaman ortalama 20-25 derecelik açılar kullanılıyor. Tepe bölgesinde ön ve orta bölgesi önlerinde öne doğru bir açı olur. Tepe bölgesi tamamen dökülen kişilerde  daha farklı seçenekler uygulanmalıdır.

Tepe bölgesinde alt ve aşağı bölgelerde ekim söz konusu olursa hastadan yüz aşağı şekilde greft alımı yapılır. Çünkü bu bölgede saç köklerinin yönü de aşağıya bakar.

Ekspertiz Ücreti Ekspertiz Ücreti

Tepe Bölgesi Saç Ekimi Sonrası Süreç

Tepe bölgesi saç ekimi sonrası süreç normal saç ekim işlemleri ile aynıdır. Ancak arada bazı farklılıklar olacağını da ifade edelim. Öncelikle tepe bölgesine saç ekimi yapıldığında da yıkama işlemi klasik saç ekimi gibi olur. Kabuklar 10 gün sonra hastaların önemli bir bölümünde dökülür. Saç ekiminden sonra ortay acıkan şişlik şikayetleri tepe bölgesinde genellikle görülmez ve hastanın yatış pozisyonu daha rahat olur.

Saç ekimi tepe bölgesine yapıldıysa şok dökülme süreci daha etkili şekilde yaşanır. Bu süreçte iyileşme süresi normal ekim işlemleri ile aynı olur. Saçların tamamını tıraş etmeden DHI yöntemi ile saç ekimi tepe bölgesine de yapılabilir.

Tepe Bölgesinde Saç Ekimi Ne Zaman Çıkar?

Saç ekimi işlemlerinde sonuçların ne zaman ortaya çıkacağı merak konusu oluyor. Tepe bölgesinde yapılan saç ekim işlemlerinde de sonuçların ne zaman ortaya çıkacağı merak konusu oluyor. Bu bölgede ekim sonrası saçların tekrar çıkma süreci biraz daha uzun sürer. Bu durumun ana nedeni ise tepe bölgesinde kanlanmanın biraz daha az olmasıdır.

Normal saç ekimi işlemlerinde net sonuç almak için 10-12 ay kadar geçmesi gerekiyor. Tepe bölgesine yapılan ekim işlemleri için 16-18 ay geçmesi gerekir. Özetle sonuçlar başarılı olsa da tepe bölgesine saç ekimi sonrası iyileşme süreci daha uzun olur. Tepe bölgesinde saç ekimi çok kolay bir şekilde tutacaktır ve bu süreç içinde sonuçlar alınabilir.

Tepe Bölgesine Saç Ekimi Başarı Oranı Nedir?

Tepe bölgesinde yapılan saç ekim işlemlerinde başarı oranı her zaman değişiklik gösterir. Kişide Tip 4 saç dökülme süreci görülüyorsa genellikle sonuçlar başarılı olabilir. Burada hastaya başarı oranı yüksek olacak bir planlama yapılması gerekir. Tepe bölgesine saç ekim işlemlerinde zorluk yüksek olsa da doğru yöntemler kullanıldığında başarı oranı yüksek olacaktır. Doğru yöntem ve alanında uzman bir uzman ile tepe bölgenize saç ekimi yaptırırsanız çok başarılı sonuçlar elde etmeyi başarabilirsiniz.