Personel Devam Kontrol Sistemi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Günümüz koşullarında yüz tanıma sistemlerinden parmak izi okuyuculara, kart okuyuculardan doğrudan manuel sistemlere kadar pek çok sistem temelde PDKS'den faydalanır.

TEKNOLOJİ 15.10.2021, 10:30
Personel Devam Kontrol Sistemi Nedir ve Ne İşe Yarar?
banner1749

Büyük işletmelerde personel kontrolü ve takibi yapmak için kullanılan otomatik sistemler PDKS olarak bilinirler. PDKS, açılımı ile personel devam kontrol sistemleri olarak bilinen ve giriş çıkış zamanlarına uygun şekilde ay sonu mesai hesaplaması, devamsızlık günlerini raporlayan ve genellikle İnsan Kaynakları departmanı tarafından raporu tutulan sistemlerde işe yaramaktadır.

Günümüz koşullarında yüz tanıma sistemlerinden parmak izi okuyuculara, kart okuyuculardan doğrudan manuel sistemlere kadar pek çok sistem temelde PDKS'den faydalanır. Bu altyapı ile giriş çıkış saatleri dahil olmak üzere tüm işe geç geliş veya erken çıkış gibi saatlerin tamamında da her şeyin rapor edilmesi sağlanmış olur.

Bugün itibariyle devamsız olarak işe gelmeme halinde oluşan eksiklikler, İnsan Kaynakları tarafından da bir rapor varsa personel adına dosyası hazırlanarak eksikliği tamamlanır ve muhasebeye aylık rapor verilir. Böylelikle personellere ait ay sonundaki maaş hesaplaması da bu şekilde oluşturulmuş olur. Personel Devam Kontrol Sistemleri ile normalde insan eliyle yapılması beklenen giriş çıkış kontrollerinin manuel süreçlerde her zaman hataya meyilli olduğu bilindiği için otomasyonlar daha güvenilir olduğunu söylemek mümkündür.

Birçok kişinin giriş çıkış yaptığı ortak bir kapıda dahil olmak üzere güvenliği sağlamak amacıyla PDKS önemli bir sistemdir. Burada giriş çıkış kartlarının güvenlik tarafından manuel kontrolünden ziyade bir turnike veya otomatik kapı ile desteklenmesi sayesinde de daha hızlı, akıcı şekilde kontrolün sağlanması sanal ortamda veri tabanına yazılan raporlama ile sağlanmış olur.

Muhasebe departmanı tarafından maaş süreçlerinde istenen aylık raporlar, ek mesailerin hazırlanması konusunda destek ya da doğrudan genel müdür tarafından istenen özet raporlar olmak üzere birçok kolaylığı sizlere veren bu personel devam kontrol sistem altyapısıyla beraber daha iyi şekilde raporlama vermek mümkündür.

Aydan aya raporlanması gereken onlarca personele ait giriş çıkış kayıtlarının ay içerisinde erken çıkış raporu alan, genel sağlık raporlu olan kişilerle eşleştirilmesi dışında herhangi bir iş süreci içerisinde zafiyet olup olmadığını kontrol etmek için de bu sistemler birçok kurumsal firmada tercih ediliyor. Devamsızlık raporları ya da kişi bazlı maaş süreçlerinin iyileştirilmesi adına aylık devam çizelgesi, genel bazda maaş bordrosu gibi prim raporları adına da bu PDKS sistemlerinin önemi yüksektir.

Yüz tanıma sistemleriyle birlikte bugün pek çok PDKS yazılımı geliştirilmiştir. Tercihler doğrultusunda pek çok sistem seçebileceğiniz gibi ICS markasının sunduğu yüz tanıma cihazı ya da kartlı geçiş gibi pek çok geçişlerden de faydalanmak mümkündür.

Sisteme birden fazla parmak kaydı girilebilir, alternatif olarak kartlı giriş uygulamasını da kullanabilirsiniz. Bu sayede daha pratik ve şifreli kart sistemleriyle beraber hızlı geçiş sistemlerinde doğru kontrol noktası olarak belirlenen PDKS’ye giriş saati ve çıkış saatinizi tanıtarak girişinizi tamamlatabileceğinizi bilmenizi isteriz. Merak edilen yazılıma dair her şeyi ICS markasıyla iletişime geçerek bilgi ve destek alabilir, satış öncesi pek çok konuda da faydalanabilirsiniz.

Yorumlar (0)