Paslanmaz Boru Nedir?

Paslanmaz çelik boruların özelliklerine göre pek çok farklı kullanım alanı mevcuttur.

TEKNOLOJİ 24.06.2020, 16:28
Paslanmaz Boru Nedir?

Paslanmaz boru, günümüzde pek çok çeşitli kullanım alanına ulaşmış korozyona olan dirençleri sayesinde tercih edilen borulardır. Korozyon direnci sayesinde paslanma sorunlarının önüne geçer ve uzun ömürlüdür. Bu sebeple de pek çok sektörde ve yapıda kullanılır. Paslanmaz boru fiyatları diğer borulara göre kıyaslandığında biraz fazladır ancak yıllar içerisinde ki performansı sayesinde bu fiyat farkını kapatır. Paslanmaz yapıda olmalarının yanı sıra kolay temizlenebilen bir yapıya da sahip oldukları için pek çok kişinin ilk tercihi olmuş durumda. Paslanmaz desen seçenekleri ile dekorasyon amaçlı da tercih edilmektedir. Paslanmaz çelik boruların özelliklerine göre pek çok farklı kullanım alanı mevcuttur. Borşen Boru Sanayi A.Ş. de paslanmaz çelik boru ve fittings malzemelerin her türlü çeşidi mevcuttur. Paslanmaz çelik borular özelliklerine göre ikiye ayrılmaktadır. Paslanmaz çelik dikişli borular ve de paslanmaz çelik çekme borular olarak iki farklı çeşidi mevcuttur.

Paslanmaz Çelik Dikişli Borular

Paslanmaz çelik dikişli boruların diğer seçenek olan paslanmaz çelik çekme borulara oranla basınç değerleri daha düşüktür. Paslanmaz çelik dikişli boruların basınca karşı düşük dirence sahip olması tamamen üretiminden kaynaklanır. Üretimde kullanılan kaynak işlemi ürünün basınç mukavemetini düşürmektedir. Dekoratif bir görünüme sahip olduğu için görselliğin ön planda olduğu alanlarda tercih edilir. Pek çok çalışma ortamına tercih edilerek kullanılır. Bu nedenle de paslanmaz çelik dikişli borular düşük basınçlı hatlarda ve dekoratif alanlarda kullanılır.

Paslanmaz Çelik Çekme Borular

Paslanmaz çelik çekme borular, paslanmaz çelik dikişli borulara göre basınç direnci çok daha yüksek borulardır. Bu da paslanmaz çelik çekme boruların yüksek basınçlı hatlarında kullanım için tercih edilmesine sebep olur. Paslanmaz çelik çekme boruların basınç dirençlerinin yüksek olmasının sebebi ise üretim aşamasında tek parça halinde dökülmesidir. Paslanmaz çelik çekme borular üretilirken eritilen çelik yuvarlak şekildeki kalıplara dökülmesi ile işe başlanır. Yuvarlak ve silindir şeklindeki kalıplar içinde yuvarlak ve silindirik bir hal alan çelik borular daha sonra asitlenme aşamasına geçer. Boruların asitlenmesindeki sebep ise çelik boruların düzgün bir şekilde temizlenmesini sağlamaktır.

banner1640
Yorumlar (0)