Kripto para borsaları nasıl çalışır? Komisyon oranları

Global kripto para borsalarına direkt Türk Lirası yatırmak genelde mümkün değil. Bunun için kullanıcılar öncelikle Türkiye’deki kripto para borsalarından TL ile Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini alıp yabancı borsalardaki cüzdanlarına gönderiyorlar.

TEKNOLOJİ 01.09.2020, 17:07
Kripto para borsaları nasıl çalışır? Komisyon oranları

Bitcoin, Ethereum ve Ripple gibi kripto para birimleri kripto para borsaları üzerinde alınıp satılıyor. Peki kripto para borsaları nasıl çalışır?  Kripto para borsaları yasal mı? Kripto para borsalarının komisyon oranları nedir?

Türkiye’de Bitcoin alım satımı için kullanılabilecek birçok kripto para borsası bulunuyor. Bunlar birbirinden komisyon oranları ve diğer yönlerden ayrılıyor. Ayrıca yerel kripto para borsalarının dışında kullanılabilecek birçok farklı global kripto para borsası da bulunuyor.

Global kripto para borsalarına direkt Türk Lirası yatırmak genelde mümkün değil. Bunun için kullanıcılar öncelikle Türkiye’deki kripto para borsalarından TL ile Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini alıp yabancı borsalardaki cüzdanlarına gönderiyorlar. Bu şekilde farklı kripto paralar ile komisyon oranı düşük ve işlem hacmi yüksek global borsalarda alım satım yapmak mümkün.

Peki Türkiye’de ve dünyada Bitcoin ve diğer kripto paraları alıp satmak için en çok kullanılan kripto para borsaları hangileri?

Türkiye’deki en popüler kripto para borsaları BtcTurk PRO, Paribu, Bitexen, Thodex ve Vebitcoin. Global kripto para borsaları arasında ise Binance, KuCoin, Huobi Global ve Poloniex gibi borsalar popüler borsalara örnek olarak verilebilir.

Peki kripto para borsaları yasal mı diye soruyor olabilirsiniz. Türkiye’deki çoğu kripto para borsası Türkiye’de kurulu bir şirket ile vergi veren, yasal kripto para borsalarıdır. Bunun haricinde Türkiye’deki kullanıcılar çoğu global kripto para borsasını da kullanabilir. Çoğu global kripto para borsası genelde bu alandaki düzenlemelerin sıkı olduğu ABD’de hizmet vermiyor.

Kripto para borsalarının çalışma mantığı oldukça basit. Borsalara üye olan kullanıcılar platforma TL veya kripto para yatırıyor daha sonra hesaplarındaki Türk Lirası veya kripto paralar ile alım satım emirleri giriyorlar. Bunun sonucunda global borsalardaki fiyatlara benzer seviyede bir market ve emir defteri oluşuyor. Yani borsaların kendisi Bitcoin satmıyor bunun yerine kripto para borsaları Bitcoin alıp satmak isteyen kişileri bir araya getiren platformlar.

Türkiye’deki borsalar arasında düşük komisyon oranları ve yüksek işlem hacmi ile BtcTurk PRO ön plana çıkıyor. Global kripto para borsaları arasında ise Türkiye’deki kullanıcıların en çok kullandığı kripto para borsası Binance. Binance dünyadaki en büyük kripto para borsası ve TL ile de işlem yapılabiliyor.

Eğer Bitcoin alıp satmaya nasıl başlamanız gerektiği konusunda bir fikriniz yoksa alım satım işlemleri, komisyon oranları ve kullanılabilecek kripto para borsalarının ele alındığı Bitcoin alım satımı nasıl yapılır adlı yazıya bakabilirsiniz.

Genel olarak kripto para piyasasında Bitcoin dışında birçok altcoin bulunuyor. Piyasada bir o kadar da kullanıcılara hizmet veren farklı kripto para borsaları bulunuyor. Bitcoin alım satımı yapmaya yeni başladıysanız veya başlamayı düşünüyorsanız öncelikle Coinbalina’da bulunan altcoin’ler ve kripto para borsaları ile ilgili içerikleri inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (0)