İnstagram Gizli ve Kapalı Hesap Ne Demektir?

Gizlilik ilkeleri kapsamında takipçileri korumak adına instagram gizli hesap özelliği bulunmaktadır.

TEKNOLOJİ 07.08.2020, 18:37
İnstagram Gizli ve Kapalı Hesap Ne Demektir?
banner1665

Gizlilik ilkeleri kapsamında takipçileri korumak için hesaplar bu özelliğe sahiptirler. Yani sizleri takip etmeyen şahıslar hesabınızın gizli olduğu takdirde paylaşımlarınızı göremeyecektir. Sadece sizlerin takipçileri fotoğraflarınızı ve hikayelerinizi görüntüleyebilecektir. Diğer pek çok uygulamada buna benzer sistemler ile kullanılmaktadır. Mesela Facebook da paylaşım yaparken hangi kitlelere hitap edebileceğini ayarlama şansınız bulunmaktadır. Sadece ben seçeneğini seçtiğiniz durumlarda sadece kendiniz görebilirsiniz. Herkese açık ya da arkadaşlar seçeneğini seçtiğinizde ise seçtiğiniz kitleler paylaşımlarınızı görebilmektedir. Bu da gizlilik ilkeleri bakımından oldukça önemlidir. Ancak insanlar günümüzde hesaplarını gizleseler de instagram gizli hesap görme çabasında olan insanların sayısı da oldukça fazladır.

Gördüğünüz üzere sosyal medya hesapları bu güvenlik önlemlerini alarak seçimleri sizlere bırakmaktadır. İnstagram bu durumu her paylaşım olarak ayırmayıp, tüm hesabı gizli hesap yaparak önlemini almaktadır. Bu şekilde dışarıdaki insanların yaptığınız paylaşımları ve hikayeleri görmelerini engellemiş olacaksınız. Hesabınızın açık olduğu takdirde herkes tarafından görülmektedir.

İnstagram Gizli Hesabın İçerisini Görmek Mümkün Müdür?

İnstagram’ın gizlilik ilkelerine ne kadar önem verdiğine yazı boyunca değinmiş bulunduk. Peki İnstagram gizliliğe önem veriyorken gizli hesapların içeriğini görmek mümkün müdür? Bu sorunun cevabını pek çok yerde hayır olarak görebiliriz.

İlk başlarda İnstagram yeni yeni gelişmeye başlıyordu. Bu dönemlerde bazı açıkları da bulunmaktaydı. Bazı yollara başvurarak instagram gizli hesapları görme imkanlarına sahiptiniz.  Oldukça kolay bir yöntem ile kolayca içerikleri görebiliyordunuz. Bu yöntem şu şekilde olmaktaydı:

İnstagram hesabına öncelikle masa üstü üzerlerinden giriş yapılırdı. Sonrasında merak ettiğiniz ve hesabı gizli olan kişinin adıyla hesap arattırılır ve kişinin hesabına girilir. Kişinin profiline geldikten sonra ise profillerin altında bulunan daha fazla göster seçeneğine tıklanır. Bu seçeneğe tıkladığınızda kişilerin hesapları kapalı olsa dahi tüm paylaşımları görebiliyordunuz.

İnstagram bu güvenlik açığının farkına vardıktan sonra bu sorunun önüne geçmiştir. Yani artık gizli hesapların içeriğini görme imkanınız bulunmamaktadır.

Bunun aksini iddia eden yani kapalı hesapları gösterebildiğini iddia eden uygulamalar bulunmaktadır ancak sırasıyla mobil marketlerden kaldırılmaktadır.

Yorumlar (0)