Dropshipping Nedir: Stoksuz E-Ticarete Dair Bilmeniz Gerekenler

TEKNOLOJİ 06.12.2021, 16:17
Dropshipping Nedir: Stoksuz E-Ticarete Dair Bilmeniz Gerekenler
banner1749

E-ihracat, tüm dünyada satış hacminin her geçen gün büyüdüğü bir alan ve kullanıcılar, artık birçok ihtiyacını online platformlardan sipariş verebiliyor. Küresel ticarette yeni fırsatlar yaratan e-ihracatta, son yılların en popüler konularından biri de dropshipping. Stoksuz e-ticaret olarak da bilinen dropshipping, temel olarak bir girişimcinin, stoğunda yer almayan ancak hızlı bir şekilde tedarik edebileceği bir ürünü listelemesi, satması ve sonrasında gönderim sürecini yönetmesi. Örnek vermek gerekirse, Almanya’da bir e-ticaret sitesinde, Çin’deki bir tedarikçide gördüğünüz bir ürünü satışa sunabilirsiniz. Almanya’da bir kullanıcı bu ürünü 100 euro ödeyerek satın aldığında, siz de Çin’deki üreticiye 20 euro ödeme yaparak, gönderimin Almanya’ya yapılmasını sağlarsınız. Bu durum, üretici için bir ek satış, son kullanıcı için fırsat, sizin için de kazanç demektir.

Stoksuz E-Ticaret Dropshippingin Avantajları Neler?

Dropshipping, hemen herkes için ciddi avantajların sunulduğu bir alan. Her şeyden önce, normal bir ticaret yaparken stok tutma, stok giderleri ya da kargo yönetimi gibi konular başınızı ağrıtabilir, dropshipping’de ise böyle bir sorun yoktur. Depolama maliyetiniz olmadığı gibi, kargo gönderimini de üretici yapacağı için sizin tek yapmanız gereken süreci yönetmektir. Alıcı ve satıcı arasında güzel bir köprü oluşturan dropshipping, e-ihracatta çok rağbet gören bir model. Dropshipping yapacaklar için diğer bir fırsat da, bu işe başlamak için çok düşük bir maliyet sunması. Ulaşabileceğiniz tüm tedarikçilerin ürünlerini hızlı bir şekilde listeleme şansınız olduğundan, geniş kitlelere ulaşma şansınız olur.

Dropshipping Nasıl Yapılabilir?

Stoksuz e-ticaret yapmak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz yöntemlerin başında bir pazar yerinde mağaza açmak ya da kendinize ait bir e-ticaret sitesi kurmak geliyor. Çok sayıda ürün listelemek zor bir iş olduğu için, XML modeli ile bir tedarikçinin ürünlerini hızlı bir şekilde yükleme şansınız da var. Amazon, Etsy ve Ebay gibi platformlarda mağazalar açacaksanız, gümrük ve kargo süreçlerini yöneten ShipEntegra’nın hizmetlerine göz atabilirsiniz.

Karlılık modeli ürüne göre değişebilen dropshipping’de tek yapmanız gereken ürün listelendikten sonra siparişi takip etmek. Ürünleri doğru seçmek ve kar oranı yüksek bir model kurmak, müşteri kazanma adına reklam kampanyaları yönetmek de dropshippingde temel kriterlerdendir. Fiyat araştırması yaparak, en kazançlı dropshipping ürünlerini bulabilirsiniz.

Dropshippingde Ödeme Yönetimi: Payoneer Nedir?

Dünya genelinde bir e-ihracat işi yapacaksanız, alacağınız ödemelerin de uluslararası tabanlı şirketlerden olması gerekiyor. Dropshipping yapanların en çok tercih ettiği ödeme alt yapılarından biri olan payoneer, 200’den fazla ülkede tercih edilen uluslararası bir ödeme ağı. Türkiye’de en iyi PayPal alternatifi olan Payoneer nedir derseniz, şirkette yer alan çevrimiçi cüzdanınız üzerinden bankalara transfer yapabiliyorsunuz. Dropshippinge başlarken çok sorulan Payoneer nedir sorusunun yanıtı, Türkiye’deki banka hesabınıza en hızlı ve güvenli para aktarımını yapabileceğiniz adres olması. Dilerseniz Payoneer kart alarak Türkiye’de bazı bankalardan hızlı para çekimi de yapabilirsiniz.

Dropshipping’e başlayarak dünya çapında satış yapmak, dövizle gelir elde etmek istiyorsanız birçok pazaryeri entegrasyonu sunan, gümrük ve kargo süreçlerinizi optimize eden ShipEngtegra en iyi çözüm. ShipEntegra dünyasına adım atarak Amazon, Etsy,AliExpress  ve Ebay’in yanı sıra Opencart ve Woocomerce e-ihracat sitelerinizde de satış yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)