Bulut Sistemleri Hakkında Server Detayları

Geleneksel sunucu çözümlerinde bir tek fiziksel sunucu söz konusudur. Bulut sunucu ise çok sayıda sunucudan oluşan bir havuz yapısındadır.

TEKNOLOJİ 11.10.2021, 18:54
Bulut Sistemleri Hakkında Server Detayları

Bulut sunucu, web sitelerinin kesintisiz çalışma süresini üst düzeye çıkarmak için, birçok sunucudan oluşan ve bulut olarak adlandırılan bir sunucu kümesidir. Genel olarak bu tarz fikirlere sanal sunucu konusundan ulaşabilirsiniz.

Bulut Sunucuların Avantajları

Geleneksel sunucu çözümlerinde bir tek fiziksel sunucu söz konusudur. Bulut sunucuda; çok sayıda sunucudan oluşan bir havuzdur. Bulut sunucuların avantajları aşağıdaki gibidir;

  • Bir web sitesinin içeriği birçok sunucuya dağıtılmıştır. Ağlarda yer alan sunuculardan bir tanesinin donanım arızası sebebiyle görevini yerine getiremezse, sistemdeki diğer sunucular ile siteniz yayımlanmaya devam eder. Ayrıca veri kayıplarını da önler.
  • Yük dengeleme, bulut bilişimin en önemli avantajlarından birisidir. Sistemdeki iş yükü dağıtıldığından itibaren, bir web sitesinin sunucu kaynaklarının çokça kullanılması, ağdaki sunuculara fazladan yük bindiremez.
  • Bulut sunucuda kullanılan web siteleri, sunucu kaynakları diğer kullanıcılardan etkilenmezler. CPU, RAM ve SSD Disk alanı gibi kaynaklar sadece kişiye özeldir.
  • Ölçeklenebilirlik, bulut sunucular oldukça avantajlıdırlar. İhtiyaç duyulduğunda kaynak artırımı yapılabilir.
  • Hızlı yüklenme sürelerine sahiptirler. Arıza, bakım veya donanım iyileştirmeleri sebebiyle web siteleri hiçbir zaman kesintiye uğramaz.

Bulut sunucularda donanımsal değişiklik, kaynak artırımı veya azaltılması sanal olacak şekilde gerçekleştirilebilir.

Bulut Sunucu Hangi Web Siteleri İçin Uygundur?

Bulut sunucular; online satış siteleri, sosyal medya platformları ve haber sitelerinin kullanımı için uygundur. Ayrıca aşağıdaki yer alan siteler içinde kullanılabilir:

  • Arama motorları gibi projeler,
  • Hızlı büyüyeceği öngörülen siteler,
  • Kesintisiz erişimin olduğu siteler,
  • Yüksek performans gerektiren siteler,
  • Trafik dalgalanmalar yaşayan web siteleri.

İçin ekonomik ve en uygun barındırma çözümüdür.

Bulut Sunucu ile VPS Arasındaki Farklar

VPS, bir sanal sunucu türüdür. Fiziksel bir sunucu kaynaklarının sanallaştırılmasıyla, yazılımsal olarak bölümlere ayrılmasıdır. VPS üzerindeki web siteleri, birbirlerinin performansından kolaylıkla etkilenirler.

Fakat bulut sunucularda, kaynaklar açısından etkilenme olmaz. Bulut sunucular, trafik dalgalanmalar devreye girdiğinde VPS’ten daha verimlidir. Bulut sunucular, daha fazla esneklik sunar. VPS, yüksek miktarda depolama ihtiyacı olan web siteleri için bulut sunucular ile yarışamaz. Ülkemizde çok performanslı hizmet veren Hayalhost teknoloji servisleri açık ara hizmetleri en performanslı ürünlerden oluşmaktadır.

Bulut Sunucu ile VDS Arasındaki Farklar

VDS, Sanal Atanmış Sunucu anlamına gelir. Donanımsal olarak sunucu kaynaklarının bölümlere ayrıldığı sanal sunucudur. Bulut sunucular, VDS’lerden daha çok sunucu kaynağı sağlar.

Bulut sunucuda veri kaybı yaşanmazken, VDS’in tekil yapısı olması nedeniyle yaşanabilir. Bulut sunucu da, kümedeki bir sunucu çökse dahi diğerleri sayesinde erişim sağlamaya devam eder. VDS yüksek uptime oranı isteyen web siteleri için uygun değildir.

Yorumlar (0)