Başkan Akyol, Gençlerle Demokrasi Dersinde

Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, değerler eğitimi projesi kapsamında Zeybekler Anadolu Lisesi’nin davetlisi olarak Demokrasi eğitimi hakkında öğrencilere bilgi verdi.

Başkan Akyol, Gençlerle Demokrasi Dersinde

Değerler eğitiminin toplumun her kesimi için gerekli olduğunu ifade eden Başkan Akyol, “Gençler demokrasimizin emanetçileri sizlersiniz. Demokrasi bir yaşam biçimidir. Demokrasiyi bir yaşam biçimine dönüştürmek oldukça önemlidir. Bu şekilde toplumlar huzur ve düzen içinde adalet ile yönetilebilirler. Peki demokrasi bir yaşam biçimine nasıl dönüştürülür? Bu ancak eğitim ile mümkündür. Demokrasinin yaşam biçimine dönüştürülmesinde eğitimin önemi büyüktür. Çünkü demokrasiyi bir yaşam biçimine dönüştürmek için ilk önce demokrasiyi tam anlamıyla anlamak ve benimsemek gerekir ki bu da ancak eğitim ile mümkün olmaktadır. Herkes yaşadığı mekânda herkesin yaşama hakkına saygılı olmalıdır” dedi.
15 Temmuz gecesini hatırlatan Başkan Akyol, “Binlerce yıldır yaşadığımız bu güzel coğrafya da nice savaşlar, afetler, yıkımlar yaşadık. Ama her defasında demokrasimize ve güzel vatanımızı canımız pahasına da olsa sahip çıktık.

1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bağımsızlık ateşini istiklal ve istikbalimiz için hiç söndürmedik. Bu cennet vatanı yok etmek, kardeşi kardeşe vurdurmak isteyenlere karşı hep dik durduk.

15 Temmuz gecesi hiç beklenmedik hain bir darbe girişimine maruz kaldık. O gece umutlarımıza, hayallerimize ve özgürlüğümüze kelepçe vurmak istendi. Ama bu milletin evlatları zalimlere karşı istikbali ve istiklali için canını hiç düşünmeden her türlü hain kalkışmaya karşı siper etti. Bütün Dünya da buna şahit oldu. Bu vatan bizlere altın tepside sunulmadı. Bu toprakları vatan yapıncaya kadar Milletimiz çok ağır bedeller ödedi ve hala içerideki ve dışarıdaki hainlere, düşmanlara karşı ödemeye de devam ediyor. Değerli gençler unutmayın ve unutturmayın. Çok okuyun. Her zaman hatırlayın ki, bu mücadeleyi hiçbir zaman bırakmayın. Çünkü başka Türkiye yok! Başka vatan yok! İnancımız umutlarımız bir. Bu hayatta her şeyin bir anlamı vardır.
Demokrasimize sahip çıkalım. Araştıralım. Anlayalım ve anlatalım. Araştırdıklarımızı hayatımızda da uygulayalım” dedi.
Eğitim, öğrencilerin Başkan Akyol’a yönelttiği soruların cevaplanmasıyla son buldu.
 

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243