Büyük küçük herkes pedal çeviriyor

Denizli’nin yetiştirdiği elması ile ünlü 65 bin nüfuslu Çivril ilçesinde 30 bini aşkın bisiklet bulunuyor. İlçede bisikletsiz ev yok. İlçe merkezi, bağlı belde ve köylerde kadın-erkek, memur-esnaf, küçük-büyük hemen herkes bisiklete biniyor.

Büyük küçük herkes pedal çeviriyor

Denizli’nin yetiştirdiği elması ile ünlü 65 bin nüfuslu Çivril ilçesinde 30 bini aşkın bisiklet bulunuyor. İlçede bisikletsiz ev yok. İlçe merkezi, bağlı belde ve köylerde kadın-erkek, memur-esnaf, küçük-büyük hemen herkes bisiklete biniyor. Türkiye’nin en çok bisiklet bulunan ilçesi olarak ta bilinen Çivril’de 15 bisiklet bayii ve 40 bisiklet tamircisinin bulunduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Hakkı Aslan, ilçe sakinlerinin adeta bisikletle bütünleştiklerini alışverişten bağ-bahçe işe kadar her yere bisikletle gidildiğini söyledi. İlçe sokak ve caddelerinde bol bol bisiklet parklarına rastlandığını belirten Belediye Başkanı Aslan, “Toplam 65 bin nüfuslu ilçemizde 30 bini aşkın bisiklet bulunuyor. Yani, nüfus oranına göre, yaklaşık her iki kişiye 1 bisiklet düşüyor. Bu haliyle, nüfus oranına göre ilçemiz Çivril’de, Çin’den fazla bisiklet var. İlçe sakinlerimiz bazen spor için, çoğu zamanda ulaşım aracı olarak bisiklet biniyor. Bağa bahçeye, tarlaya gidecek olanlar da çoğu zaman traktör veya otomobil yerine bisikleti tercih ediyor. İlçemizde bisikletin bu kadar yoğun tercih edilmesinin sebeplerinden biride Çivril’in düz bir ova üzerine kurulmuş olmasıdır. Ova içinde, yapay höyüklerin dışında tepe yok. Biz Çivrilliler, sağlıklı olmanın, spor yapmanın başka bir yolunu bu sayede bulmuş oluyoruz. Ayrıca, ulaşımlarında insan gücünü kullanarak, ulaşımda daha az para harcamış oluyoruz. Dolayısıyla Çivril, akaryakıtın en az tüketildiği ilçelerden birisi durumunda.” Dedi.

Festivalde de bisiklet biniyoruz

Yetiştirdikleri kaliteli elmanın tanıtımını yapmak için her yıl festival organize ettiklerini, festival kapsamında doğaya olan saygılarından bisiklet turu da düzenleyerek, festivale katılan davetlilerinde bisiklet binmelerini sağladıklarını anlatan Başkan Aslan, “İlçemizde bisiklet kullanmayı bilmeyen yoktur. Burada yaz kış bisiklete binilir. Bisiklet arkalarına son zamanlarda yaptırılan iki tekerli römorklarla tarlalara bir şeyler getirip götürmekte kolaylaştı. Türkiye’de Çivril kadar çok bisiklet olan, yediden, yetmişe kadın erkek herkesin bisiklet bindiği başka bir yer bilmiyorum. Gelecek yıllarda da yapacağımız festivallerde çeşitli bisikletliler dernekleriyle birlikte ortaklaşa bisiklet turu düzenlemeye de devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2012, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER