12. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi Denizli’de başladı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu ile Spor Bilimleri Derneği tarafından düzenlenen 12. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi Denizli’de başladı.

12. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi Denizli’de başladı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu ile Spor Bilimleri Derneği tarafından düzenlenen 12. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi Denizli’de başladı. Colossae Thermal Hotel’deki kongreye Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Spor Bilimleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Gıyasettin Demirhan, yurtiçi ve yurtdışından 800 bilimadamıyla çok sayıda davetli katıldı.

Rektör Bağcı, 11 ülkeden 41 davetli konuşmacının geldiği kongrede 800 katılımcının, 209 sözlü ve 466 poster bildiri sunacağını ifade etti. Sporun bir yaşam biçimi olduğunu belirten Başkan Zolan ise belediye olarak şehirde spor alanlarının sayısını artırdıklarını ve bütün vatandaşları spora teşvik ettiklerini söyledi. Vali Demir de kongrenin spor bilimlerinde dünyadaki gelişmelerin gözden geçirilmesi anlamında son derece önemli olduğunu vurguladı. Demir, “Her şey insan ve insan sağlığı için. Sağlıklı insan oluşturabilmenin en önemli yolu da hiç kuşkusuz spordan geçiyor. Sürekli spor yapan insanlar, sağlıklı düşünen ve mental olarak da daha başarılı kişiler. Sporun yarışma ve rekabet tarafı da ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösteriyor.” dedi. Vali Demir, Denizli’de 28 spor salonu, 56 futbol sahası, 5 havuz, 33 tenis kortu, 11 kondisyon merkezi, 2 spor kompleksi ve 11 antrenman salonu bulunduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Karolinska Enstitüsü Öğretim Üyesi Carl Johan Sundberg, “Gen Dopingi” konulu bir sunum yaptı.


Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2012, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER