Estetikte zaman zaman bazı uygulamalar daha çok tercih ediliyor. Moda gibi estetikte de değişimler yaşanabiliyor. Son zamanlarda estetik cerrahisinde bişektomi, ünlülerinde sıklıkla tercih etmesiyle, adından sıkça söz ettiriyor. Ülkemizde de dünyada olduğu gibi yaygınlaşan bu uygulama ile U şeklindeki yüz hatlarının V şekline getirilmesi sağlanabiliyor.

Hatları belirgin ve ince bir yüz olarak estetik açıdan ideal yüz şekli olarak kabul edilir. Yüz ve yanak yapısı sebebiyle kilo bir görünüme sahip olan kişiler estetik açıdan kendilerini daha iyi hissetmek için yüzlerinde değişikliğe gitmek isteyebilir. Bu gibi bir ihtiyaç olduğu durumlarda bişektomi etkili bir yöntemdir. Eğer bişektomiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, alanında uzman, uluslararası sertifikalı doktorlarla ulaşılabilir lüks seviyesinde hizmet veren Vanity Estetik’i tercih edebilirsiniz.

Bişektomi acısız ve kalıcı bir uygulamadır

Bişektomi uygulamasıyla önce ağız içinde küçük bir kesi açılır. Bu kesi yardımıyla o bölgedeki yağ dokusunun neredeyse yarısının alınır. Yanak bölgesinden alınan fazla yağlar elmacık bölgesine eklenerek daha belirgin bir görüntü sağlanması amaçlanır. Yaklaşık yarım saat süren uygulama, genellikle lokal anesteziyle yapılır. Bişektomi acısız bir uygulamadır ancak, uygulama sırasında ince lokal iğneleri hasta hissedebilir.

Prosedür, ağız içinden 1.5cm bir kesi yapılarak; yağ yastığına ulaşılır. Burada fazla kısım çıkarılır ve kesi kendiliğinden eriyen dikişlerle kapatılır. Bişektomi uygulamasında kesi yanak içinde kaldığı için estetik açıdan olumsuz bir görüntüye sebep olmaz. Uygulama sonrasında ödem/şişlik oluşması normaldir. Buz kompresi uygulanarak; şişlik bir süre sonra ortadan kaldırılabilir.

Ödem oluşması olağan karşılanmakla birlikte bu ödemler ortalama 1 hafta içerisinde kaybolması gerekir.

Bu aşamadan sonra bişektomi yaptıran kişilerin ağız içi temizliğine çok dikkat etmesi gereklidir. Ayrıca, işlem sonrası sigara içilmemesi gerekir. Doktorun vereceği gargara ile ağız sık sık çalkalanmalıdır. Yaklaşık 3-4 hafta sonra ameliyatın sonuçları gözle görünür hale gelir. Yapılan operasyonun yanak üzerindeki etkisini net görebilmek için ise 2-4 ay kadar bir süre geçmesi gerekmektedir

Bişektomi öncesi ve sonrasında beslenmeye dikkat edilmelidir.

Beslenme hayatın her alanında dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ancak bişektomide olduğu gibi ameliyatlardan önce ve sonra beslenme konusu oldukça önemlidir. Bu konuda doktorun tavsiyelerine dikkat etmek gerekmektedir.

Bişektomi ameliyatı sonrası, çiğneme hareketi ağız içindeki dikişlere zarar verebileceği için, ilk gün katı gıdalar tüketilmemelidir. İlk gün sıvı gıdalar ile beslenilmesine dikkat edilmelidir. Sonraki günler doktorun önerisiyle, yavaş yavaş katı gıdalara geçiş yapılabilir. Birkaç gün içerisinde dikişler eriyeceği için bu hassasiyet de geçebilir.

Bişektomi operasyonundan önce ise aspirin gibi kan sulandırıcı ilaç ve besinleri kullanımına ara verilmelidir. Ameliyata karar veren kişilerin düzenli kullandığı ilaçlar varsa operasyon öncesinde doktor ve sağlık ekibine ilaçlarla ilgili bilgi verilmesi gereklidir.

Bişektomi, komplikasyon riski düşük bir uygulamadır. Ancak, bişektomi ameliyatı yaptırmayı düşünen kişiler alanında yüzün anatomik yapısına hakim, uzman ve deneyimli plastik cerrah tercih etmesi önem taşır.

Vanity Estetik’te olarak uluslararası sertifikalı alanında deneyimli doktorlar ve uzman ekibiyle İstanbul Altunizade’de hizmet veriyor. Vanity Estetik’e @vanityestetik sosyal medya hesaplarından, vanityestetik.com’dan ve 7/24 0 850 441 54 44’ten ulaşabilirsiniz.