17.05.2021, 17:32

Siz Eğlenin Biz Aşı Olmuşuz

Bir Ramazan Bayramını daha gerimizde bırakarak bayrama adeta bomba gibi düşen bir konu ile geldim bugün sizlere. Turizm Bakanlığı tarafından, "Siz eğlenin, ben aşı oldum" sloganı basılı maskelerin gösterildiği video büyük tartışmalara sebep oldu. Video, paylaşılan hesaptan kısa sürede silindi ancak videonun silinmesi sosyal medyada en çok konuşulan konu haline gelmesini engelleyemedi. Şimdi sevgili okurlarım bu videoyu birde biz analiz edelim. 30 Saniye süren bu tanıtım videosunda "Siz eğlenin, ben aşı oldum" yazılı maskeleri giyen turizm sektörü çalışanları gösterilmiştir.                                                                                                 

Bu videonun hazırlanma amacı şüphesiz ki, ülkemize gelen ve gelecek olan turistlere güvenli bir ortamda olduklarını yansıtmaktı. Yansıtılan görüntü ile gerçekte yaşanılan arasında oldukça fark olduğu ortada.  Aşılamanın diğer ülkelere kıyasla oldukça düşü olduğu uzmanlar tarafından tespit edilmesine rağmen aşılanmamış vatandaşlarında aşı yaptırmış gibi görünmelerini istemek, toplumun değersizleştirilmesi dışında ortaya bir tablo çıkarmıyor. Aşılama oranın düşük olmasına rağmen hazırlanan bu videonun mantıklı bir tarafının olduğunu düşünmüyorum. Turistlerin yazlık mekânlara güvenli bir şekilde gelmesini sağlamak yerine ilk olarak kendi ülkemizi göz önünde bulundurup toplumun en azından %75’nin aşılanması sağlanmalıydı. Turizm sektörünü canlandırmak için gerçekten uzak bir senaryo hazırlanmış ve buna uyulması beklenmiş. Onlar eğlensin bunda bir sorun yok, ancak tamamı aşılanmamış bir ülkede aşı sırası bile henüz gelmemiş vatandaşları aşılanmış olarak gösterip birde bunu maskeyle gösteri haline getirmesini istemek bu bireylerin başta sağlıkları olmak üzere özgürlük haklarının da ellerinden kayarak yok olduğunu göstermekte. Size sosyal medya üzerinden izlediğim bir videodan bahsetmek istiyorum. Sloganlı maske konusu Türk halkını ayağa kaldırdığı kadar aynı zamanda turistlerinde bazı düşüncelere kapılmasına sebebiyet verdi. İzlediğim videoda röportaj yapan arkadaşımız turistimize bu konu hakkında ki düşüncelerini soruyor, turistimizin verdiği cevap şu; " Bizim söz hakkımız Türk halkından daha fazla ve bizim düşüncelerimiz daha çok önemseniyor."

Bu söz aslında konuyu açıkça özetlemekte. Video internet sayfasından kaldırıldı ama gerçek hali hayata geçirilecek mi onu hepimiz göreceğiz. Sağlığınıza dikkat etmenizi umut ederek iyi bir hafta diliyorum.


 

Yorumlar (1)
Hakan Akay 1 ay önce
Kaleminize sağlık hocam, ne yazık ki durum bu.. Turizm sektörü için yapılanlar başta olmak üzere her kulvarda, her geçen gün toplum olarak daha da itibarsızlaştırılıyor ve değersizleştiriliyoruz..