SİGARAYI BIRAK

Neden sigarayı bırakmak istiyorsunuz. Evet, şimdi bu soruyu sorun kendinize. 
Bırakma nedenlerinizi netleştirin ve çeşitlendirin. Yaşamınızda meydana gelecek değişimleri hissetmeye çalışın. Bunun hayalini kurun. Lütfen bu aşamayı olabildiğince renklendirin. Korkularınıza aldırış etmeden sizi hedefinize ulaştıracak nedeninizi bulmaya çalışın. Bu öyle bir neden olmalı ki düşünmesi bile size heyecan vermeli. 0 anda yaşadığınız duyguyu hissedebilmelisiniz.
Bu aşamada yaşanacak en büyük sorun ne olabilir. Uzun yıllar hiç sorgulamadan devam ettiğin bir davranışı değiştirmeye karar verdiğinde yaşayacağın duygu büyük ihtimalle korku olacaktır. 
Aklında birçok sorular oluşacak. Sigarasız, hayatın sorunlarıyla nasıl baş edeceğinden, kilo alabileceğin ihtimaline kadar birçok düşünce seni ürkütecektir.
Bu korkularından, bırakma nedenlerinden duyduğun heyecan sayesinde kurtulabileceğini unutma. Bu nedenler senin ulaşmak istediğin vizyonundur artık.

İkinci aşamaya geçmeden kendini test et. Bir an hayal et sigaradan kurtulmuşsun, artık hayatından tamamen çıkmış. Kendini nasıl hissediyorsun. Bu duygu senin ilham kaynağın olacak.
İkinci aşama irade çatışmalarıyla başa çıkmak için olumlu düşünceler geliştirebilmektir.
Değişimin yavaş gerçekleşmesi düş kırıklıklarına yol açabilir. Bu aşamada zorluklar ne olursa olsun, yol ne kadar uzun sürerse sürsün ısrarla devam etmek gerekecektir. Anlık hazlar ve hızlı tatmin isteğimizi erteleyecek tek enerji vizyonundur. Ulaşmak istediğin hedefinde yaşayacağın duyguları tekrar hatırlaman ve heyecanı hissetmen anlık hazzının tatmin etmeni ertelemende yardımcı olacaktır. 
Sigaradan uzak durduğunuz her an hedefinize ulaşmak üzere olduğunuzu hatırlatmalı size. Hedefinize ulaştığınızda yaşayacağınız keyif, hızlı tatminlerden daha üstündür.
Aklına sigara içmek geldiğinde gerçek vizyonunuzun bu olmadığını hatırlatın kendinize, kibarca -teşekkür ederim ama benim ulaşmak istediğim hedef bu değil- deyiverin. Korkularınızın sizi hedefinize ulaşmanızı engellemesine izin vermeyin ve hedefinizi ayrıntılı bir şekilde hayal edin. 
Sigaradan kurtulmak zor değildir. Eğer öyle olsaydı bunu çok az kişi başarmış olurdu. Kafada bitirmenin ne demek olduğunu öğrenebilirseniz hayatınızın geri kalan kısmını sigara içmeyen mutlu bir kişi olarak sürdürebilirsiniz.
Lütfen kafanızda bitirmeden sadece iradenizi kullanarak sigarayı bırakmaya çalışmayın. Bu durumda sadece kısa bir süre ara vermek zorunda kalmış olursunuz. Mutsuz bir içmeyen olarak bu arayı daha fazla sürdüremezsiniz. Başarısızlığın nedenlerini asla bilmeden uzun bir süre daha içmek zorunda kalabilir ve bırakmanın zor olduğu yanılgısına kapılırsınız.


 

YORUM EKLE