04.03.2021, 15:28

SEKİZ MART

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken bu hafta kadına yönelik şiddet konusunu ele alalım istedim. Şiddet kavramı; bir kişinin ya da grubun değerlerine verilen zarar vermek, gücün zorla kabul ettirilmesi halidir. Canlılara güç ve baskı uygulayarak onlara bedensel veya ruhsal açıdan zarar vermektir. Şiddetten bahsedildiği zaman çoğumuzun aklına ilk olarak fiziksel şiddet gelmektedir. Peki sizce bir bireye, fiziksel bütünlüğe zarar vermeden veya hırpalamadan da şiddet te bulunulamaz mı? Elbette bulunulabilir. Şiddetin fiziksel şiddet dışında bir çok çeşidi vardır. Biraz şiddet türlerine göz atalım.
1)    Fiziksel Şiddet: Tokat atmak, bir şeyler fırlatmak, tekmelemek, sürüklemek gibi davranışlar fiziksel şiddete örnektir. 

2)    Cinsel Şiddet: Zorla cinsel ilişkiye girmek, hamile kalmaya zorlamak, çocuk doğurup doğurmayacağına karışmak, zorla evlendirmek cinsel şiddete örnektir. Cinsel şiddet beraberinde fiziksel şiddeti de içerebilmektedir. Cinsel şiddet; istismar, taciz, tecavüz olarak farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. 
            Cinsel istismar; bir bireyden cinsel olarak faydalanmaktır.
Cinsel taciz; dokunma, bakış, mesaj, telefon konuşmaları yapılan cinsel içerikli el şakaları tacize örnektir.
Tecavüz ise zorlama ile gerçekleşen cinsel birleşmedir. Karşı tarafı tehdit, baskı ve silah ve fiziksel şiddet ile birlikteliğe zorlama olabilir. 

3)    Psikolojik Şiddet: Bireyi kontrol etmek, aşağılamak, küçük düşürmek vb. davranışlar psikolojik şiddete örnektir. Biri hakkında iftira atma, dedikodu yapmak da buna örnektir. Lafla giysileri hakkında, görüntüsü hakkında aşağılayıcı sözler söylemek de psikolojik şiddete örnektir. 

4)    Ekonomik Şiddet: Maddi üstünlük ile aşağılamak, çalışmaya izin vermemek, küçük görmek, birikime el koymak, ihtiyaçları karşılamamak, hiç para vermemek ekonomik şiddet örnekleridir. 
     Hangi şiddet çeşidi olursa olsun; şiddete maruz kalan birey psikolojik olarak yıpranmaktadır. Şiddet bir döngü ile devam eder. İlk olarak gerginlik başlar kavga çıkar ve karşıdaki kişi  kontrol altına alınmaya çalışılır. İstenilen tepki verilmezse psikolojik şiddet artar ve kadın üzerindeki kontrol arttırılmaya çalışılır. Sonra fiziksel şiddete başvurulur. Tartaklama, vurma, tekme, cinsel ilişkiye zorlama gibi gittikçe ağırlaşan şiddet biçimleri uygulanır. Şiddetin suçlusu kadın gibi gösterilir. En son olarak pişman olunur özür dilenir, bahaneler üretilir. Sevgi gösterir, af diler ancak bu dönem kısa sürer ve döngü başa döner. 
    Şiddete uğrayan kadın kendini güçsüz ve çaresiz hissedebilmektedir. Bu oldukça normal bir durumdur. Ancak şiddete dur demek bizim elimizde, şiddete boyun eğmemeliyiz. Pek çok kadına şiddetle savaşan, şiddete maruz kalan kadınların sığınması için kurulan kuruluşlar vardır. Ne tür olursa olsun şiddetten kurtulmak için bu kuruluşlara başvurulabilir. Şiddeti kanıtlayabilecek deliller oluşturulabilir ve polise başvurulabilir. Ayrıca kesinlikle psikolojik destek alınmalı, şiddetin psikolojik etkilerini hayatımızdan çıkarmalıyız. 
     Ülkece çok fazla şiddet ve kadın cinayeti haberi duyuyoruz. Hepimizi derinden yaralayan bu olaylarda suçluların gereken en ağır cezaları almaları hepimizin isteğidir. Hepimizin başına bu tarz olaylar gelebilir. Bu durumlarda susmamalıyız. Yaşanan hiçbir şey bizim suçumuz değil. Özgür bireyler olarak istediğimiz gibi giyinebilir, istediğimiz yere gidebilir, kahkaha atabilir ve sonuna kadar hakkımızı savunabiliriz. 
    Şiddete maruz kalındığı zaman ALO 155 Polis İmdat, ALO 156 Jandarma İmdat, 112 Acil, Gelincik Hattı(444 43 06), Aile İçi Şiddet Yardım Hattı(0212 656 96 96) gibi numaralar aranıp yardım alınabilir.
Hepimizin Kadınlar Günü Kutlu Olsun. Umarım şiddetsiz, sağlıklı ve mutlu günler bizimle olur.


 

Yorumlar (3)
nma 1 ay önce
Teşekkürler...
Sizin de dünya kadınları gününüz kutlu olsun...
Aysel Aytekin 1 ay önce
Şevval hanım bu özel günlerde bu yazı çok güzel olmuş yalnız yazınızı bulmam sitede çok zor oldu düzenleme yazılarınızı bulmamızı zorlaştırmaktadır bunun için birşeyler düşünürler heralde
Kiraz Şevval Avcı 1 ay önce
Yorumlarınız için teşekkür ederim.