SAĞLIKLI CİNSELLİK

Cinsellik toplumumuzda ayıp bir konu olarak kabul edilmektedir. Cinsellikle alakalı bir konu konuşmak gerektiğinde insanlar utanarak sıkılarak sanki hayatının en kozmik bilgilerini ifşa ediyormuş gibi zorla cevap vermektedirler. Küçüklüğümüzden beri aldığımız kültür cinsellik konuşmayı hep yasaklamıştır. Bundan dolayı da özellikle çocuklar ve gençler cinsellikle alakalı metaforlar geliştirmekte, evleninceye kadar bunu konuşmanın günah olduğu kanaatine varmaktadırlar. Gerçi günümüzde artık ibre tamamen tersine dönmüştür. İnternet, sosyal şartların değişmesi, toplumun ahlak düzeyi v.b bir sürü faktörden dolayı artık gençler cinsellikle alakalı büyüklerden daha çok şey bilir hale gelmişlerdir. Gençler artık eskiler gibi ilişki yaşamak için evlenmeyi beklememektedirler.

Cinsellik bir evlilik için temel yaşanması gereken yemek yemek uyumak gibi fizyolojik bir durumdur. Çünkü normal şartlar altında bunu başka biriyle yaşayamazsınız. Nasıl düzenli olarak diğer faaliyetlerimizi yapıyorsak cinselliği de düzenli aralıklarla yaşamamız gerekmektedir. Sağlıklı yaşanırsa o evlilikte huzur mutluluk daha da artar. Ancak bununla alakalı sıkıntı olursa evlilikte huzursuzluktan boşanmaya kadar varabilecek sıkıntılara neden olabilir. Toplumumuzun da en mahrem konularından biri olduğu için aşağıda bununla alakalı bilgiler vermeye çalıştım.

Sağlıklı bir cinsellik yaşamak için genel tavsiyeler:

 1. İlk önce kafanızda o gece cinsel beraberlik olabilirliğini planlayın. Ancak illa olacak diye kendinizi şartlandırmayın. Çünkü programda olmayan bir aksilik çıkarsa hayal kırıklığı yaşamayın.
 2. Çocukları zamanında yatırın.
 3. Eşinizin de mutlaka rızasının olmasını sağlayın. Örneğin derin derin uyuyan birini kaldırıp birlikte olmayı denemeyin.
 4. Eşinizi mutlaka güzel sözlerle ve hafif dokunuşlarla beraberliğe hazırlayın.
 5. Dikkatinizi çekecek ve uzun sürecek bir T.V programı seyretmeyin.
 6. Akşam yapılacak işlerinizi zamanında bitirin.
 7. Yatağınızın baştan çok ses çıkarmamasını sağlayın. Gerekirse tamir edin. Çünkü beraberlik sırasında gürültü olursa dikkatiniz dağılabilir..  
 8. Gerekirse itici kokulardan kurtulmak ve beraberliği daha kaliteli hale getirmek için duş alın ve düzenli olarak vücut temizliğinizi yapın.
 9. Beraberlikten önce dişlerinizi mutlaka fırçalayın.
 10. Her defasında mükemmel olmalı diye kendinizi şartlandırmayın. Bazen istemeden de olsa hayal kırıklıkları yaşanabilir.
 11. Eşinizi iyice tanımaya çalışın. Onun vücudundaki hassas  noktaları ve daha çok zevk aldığı durumları keşfedin.
 12. Düzenli beslenin ve spor yapın. Kaliteyi düşürme ihtimali olan sigara ve alkolden uzak durun veya azaltabildiğiniz kadar azaltın.
 13. Evdeki şartları en optimum seviyede ayarlayın Mesela evde yatılı misafir varsa amaca ulaşmada sıkıntı yaşayabileceğinizden dolayı gerekirse birlikteliği başka güne erteleyin.
 14.  Eşinizi mutlaka tatmin etmeye çalışın. İdeal olanı birlikte orgazma ulaşmaktır ancak özellikle erken boşalma şikayeti olan erkeklerin elle de olsa eşlerini tatmin etmeleri gerekmektedir. ( Hasta öykülerinde orgazmın nasıl bir duygu olduğunu bilmeyen bir sürü bayan var. Eşleri kendileri rahatlayınca eşini o halde orgazma ulaştırmadan ilişkiyi bırakmaktadır. Bu yanlış bir davranıştır.)
 15.  Özellikle erkeklerin birinci boşalmadan sonra ikinciyi yaşamaları için fizyolojik olarak en az 1- 2 saatin geçmesi gerekmektedir. Kadınların orgazma ulaşması daha zordur ancak kadınlar erkeklere göre arka arkaya birden fazla orgazma ulaşabilirler.
 16.  Aklınızda farklı fanteziler varsa uygun olmak şartıyla bunu mutlaka eşinize bildirin ki o da sizin nelerden hoşlandığınızı anlasın. Farklı yerlerde farklı fanteziler aramayın.

Bu maddeler daha da arttırılabilir. Cinselliğin içeriği kişilere özel olduğu için o noktada da çiftler kendilerine özel farklı uygulamaları daha da geliştirmeye çalışabilirler

Cinsellikle Alakalı Problemler:

 1. Çiftlerin cinsel birleşmeyi içine duygu koymadan normal bir olay şeklinde algılamaları. Bu partneri içinde duygu yoğunluğu da olan cinsel birliktelik arayışına itebilir.
 2. Çiftlerden biri orgazma ulaştığında partnerinin orgazma ulaşıp ulaşamadığına bakmadan ilişkiyi sonlandırması. Bu da kişiyi kendini orgazma ulaştırabilecek partner arayışına yöneltebilir.
 3. Her istediğinde cinsel birliktelik yaşama isteği. Bu durumda daima şartların olgunlaşmasını beklemek gerekir. Yoksa diğer partnerde artık normal şartlarda bile istek azlığı başlayabilir.
 4. Her defasında karşısındakinin yakınlaşmasını bekleme. Bu zamanla kişide ‘‘Ben cinselliğe çok düşkünmüyüm acaba veya eşim beni sevmiyor mu neden o hiç ilk önce  yaklaşmıyor’’ düşüncesini doğurabilir.
 5. Cinsellikle alakalı halk arasındaki yanlış bilinenler. Mesela hamilelikte cinsel birlikteliğin yasak olarak bilinmesi v.b.
 6. Arkadaşlar arasındaki uçuk cinsel içerikli muhabbetler. Biliyormusunuz işte ben bir gecede …..gibi.
 7. Eşler arasındaki dış faktörlerden kaynaklı mesafeler. Örneğin farklı sosyokültürel inanışlar veya ebeveynlerle birlikte aynı evde yaşama.
 8. Başkalarının cinsel veya aile yaşamıyla kendi aile yaşamını kıyaslama,
 9. Başkalarının eşiyle veya hayalindeki eşle kendi eşini kıyaslama.
 10. Erkekte veya bayanda görülebilecek cinselliği etkileyebilecek genel ruhsal hastalıklar. Örneğin Depresyondaki genel belirtilerden biri cinsel istek azlığıdır. Ancak bazı hastalar için cinsellik daha önemli olduğu için depresyonun diğer belirtilerini görmezden gelip sadece cinsel istek azlığını tedavi ettirmek için uğraşırlar. Bunun için doktoru, aktarı, hocası, psikolojik danışmanı her tarafı gezerler. Aslında bir psikiyatri doktoruna başvurup depresyon tedavisi görseler cinsel istek azlığı da kendiliğinden düzelecektir.
 11.  Sadece cinsel yaşamla alakalı ruhsal bozukluklar. Erkeklerde en sık görülen ereksiyon problemleri, erken boşalma v.b. Bayanlarda sıklıkla görülen vajinismus ve ağrılı cinsel ilişki gibi. Bunlar için mutlaka organik bir sebep yoksa bir psikiyatri uzmanına başvurmalıdır. Buna neden olabileceği düşünülen etkenlerin gözden geçirilip ona uygun tedavi verilmesi gerekir. Halk arasında bununla alakalı sıklıkla yapılan yanlışlar olan ehil olmayan kişilerden veya bilinmeyen bitkisellerden derman bekleme gibi durumlardan kaçınmak gerekir. Bilinmelidir ki hastalığın tanısını koyup tedavi düzenlemekle ehil kişiler psikiyatri uzmanlarıdır.

         Cinsellikle alakalı toplumu bilinçlendirmek için okullarda derslerde zaman zaman bununla alakalı konular belirli seviyelerde işlenmelidir Halk için de zaman zaman eğitim programları düzenlenmelidir.

Huzurlu mutlu sağlıklı günler dileğiyle…  

YORUM EKLE