Yararları saymakla bitmeyen soya sütü

İçerisindeki yüksek protein nedeniyle özellikle hayvansal besinlerden uzak durmaya çalışan kişilerin tercih ettiği soya sütü, soya fasulyesinden elde edilir.

Yararları saymakla bitmeyen soya sütü

İçerisindeki yüksek protein nedeniyle özellikle hayvansal besinlerden uzak durmaya çalışan kişilerin tercih ettiği soya sütü, soya fasulyesinden elde edilir. Soya fasulyesi ısıtılıp öğütülür ve süzülerek bu besin elde edilir.

Bitkisel olması ve içerisinde birçok yararlı besin ögesinin bulunması, bu besine olan ilgiliyi her geçen gün arttırmaktadır. Veganlar ve sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin favori besini arasında yer alan soya sütünün yararlarına daha yakından bakalım.

Soya Sütü Faydaları Nelerdir?

  • Soya sütü sağlık açısından birçok faydaya sahip olan bitkisel bir süt çeşididir. En bilinen yararlarından bir tanesi kanser hastalığından koruyucu etkisidir. Soya sütü içerdiği lif oranın yüksek olması sebebiyle kanser hastalıklarının önlenmesinde önemli bir yere sahiptir.
  • Bu besinin kadınların menopoz döneminde yaşadığı semptomları ve sorunları önlediğine dair birçok uzman görüşü ve bilimsel çalışma mevcuttur.
  • Kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini düşürür. Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Kardiyovasküler riskleri azaltır
  • Soya Sütü, sinir ve kasların gevşemesine yardımcı olur. Ayrıca bu sütün kemik kaybını azalttığı düşünülmektedir. 
  • Yapılan farklı bir çalışmada soya sütü, osteoporoz açısından normal sütten daha faydalı bulunmuştur. Ancak bu teori henüz tam olarak kanıtlanmış değildir. Üzerinde farklı çalışmalarında yapılması gereklidir..
  • Bu besinin sindirim sitemini korumaya yardımcı olduğu ve kolon kanserin riskini azalttığı bilinmektedir.
  • Soya sütünün 65 yaş altı kişilerde bilişsel yetenekleri geliştirebileceği düşünülmektedir.

Soya sütü kalsiyum bakımından hayvansal sütten düşük olması nedeniyle kalsiyum ihtiyacının hayvansal sütten ya da yeşil sebzelerden karşılanması gerekmektedir.

Soya sütünün faydaları bu kadar da değil cilde olan yararlarından da bahsedelim.

Soya Sütü Cilde faydaları

Soya sütü cilt bakımı içinde kullanılır. Ciltte oluşan lekelerin azalması, yaşlanmayı geciktirmesi, cildi sıklaştırması ve cildi koruma etkisi olması nedeni ile cilt maskesi olarak da kullanılır. Cilde bu denli yararı bulunan bu bitki,  kullanılan kozmetik ürünlerin tüketilmesinin azaltılmasına ve cildimizin korunmasında bitkisel çözüm olması açısından önemli bir yere sahiptir. Ayrıca piyasada bulunan birçok kozmetik ürününün içerisinde soya sütü bulunmaktadır. Soya sütünün cilt sağlığı üzerine yararları olduğuna dair yeterince bilimsel araştırma mevcuttur.

Soya Sütü Zararları Nelerdir?

Soya sütünün faydaları ile birlikte bir takım zararları da olduğu bilinmektedir. Bu zararlar tam olarak kanıtlanmasa da soya sütünü dikkatli tüketmek gereklidir. Uzmanlar özellikle içerisinde bulunan fitoöstrojen nedeniyle erkeklerin soya sütünü fazla tüketmesini önermemektedir. Bunun nedeni ise bu sütün erkeklerdeki östrojen seviyesini yükseltebileceği düşüncesidir. Östrojen seviyelerinin yükselmesi erkeklerde bir takım değişikliklere neden olabilir. Örneğin meme büyümesi, saç dökülmesi ve libido kaybı gibi durumlar bunlardan birkaçıdır. Bu nedenle gerektiğinden fazla tüketilmemesi gereklidir.

Soyanın içerisinde bir çok aminoasit bulunmaktadır ve bunlardan biri soya lesitinidir. Bu aminoasit çeşidi bazı kişilerde alerjik reaksiyona yol açabilmektedir. Soya alerjisi hem çocuklarda hemde yetişkinlerde görülebilir. Genellikle çocuklar on yaşına kadar bu ve benzeri alerjilere karşı bağışıklık kazanmaktadırlar. Ancak bağışıklık kazanılamaması durumunda akut ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bununla birlikte soya sütü alerjisi nadiren de olsa bazı yetişkinlerde de görülmektedir.

Herhangi bir rahatsızlığınız ya da alerjiniz varsa bir sorunla karşılaşmamak için doktora danışarak tüketmeniz önemlidir.

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Soy_milk

https://doctor.ndtv.com/living-healthy/7-proven-health-benefits-of-soy-milk-1816410

https://www.beslenmerehberim.net/soya-sutu-faydalari-ve-zararlari/

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2019, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER