Yaprak mantarı üretiminde Denizli merkez olabilir

Pamukkale Üniversitesi Mantar Araştırma ve Uygulama Merkezi (PAÜMMER) Müdürü Doç. Dr. Kutret Gezer, sütten daha fazla protein değerine sahip olan yaprak mantarının üretiminde Denizli’nin merkez olabileceğini söyledi.

SAĞLIK 12.09.2012, 17:56 12.09.2012, 17:59
Yaprak mantarı üretiminde Denizli merkez olabilir

Pamukkale Üniversitesi Mantar Araştırma ve Uygulama Merkezi (PAÜMMER) Müdürü Doç. Dr. Kutret Gezer, sütten daha fazla protein değerine sahip olan yaprak mantarının üretiminde Denizli’nin merkez olabileceğini söyledi. PAÜMMER’de mantar üreticileriyle bir toplantı yapıldı. Toplantıya Müdürü Gezer, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erbil Kalmış, Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarla ve Bahçe Bitkileri Dairesi’nden Bilge Alaçam ve mantar üreticileri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan PAÜMMER Müdürü Gezer, Denizli’de üretilen mantarlar hakkında bilgi verdi. Daha çok yaprak mantarı üretiminin yapıldığını belirterek, “Denizli’de yaprak mantarı üretimi güzel bir gelişme, çünkü sadece protein değerine bakıldığında bile yaprak mantarı yüzde 5, şapka mantarı yüzde 3 değere sahip; yani sütten daha fazla protein değerine sahip. Böyle bir mantarı hem üretmek hem de tanıtmak gerekir. 'Pleurotus osteratus' dediğimiz 'yaprak' veya 'istiridye' adlarıyla anılan mantarın üretiminin artması için destek vermeye hazırız. Yaprak mantar üretiminde Denizli olarak biz merkez olalım. Pazarlaması anlamında da sıkıntı yok.” dedi.

Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
18
parçalı az bulutlu