Yaklaşık 17 saatlik oruçtan sonra boş midenize birden yüklenmeyin

Servergazi Devlet Hastanesi Diyetisyeni Fatih Sert, yaklaşık 17 saatlik oruçtan sonra boş mideye birden yüklenilmemesi gerektiğini söyledi.

SAĞLIK 24.07.2012, 09:48 24.07.2012, 09:51
Yaklaşık 17 saatlik oruçtan sonra boş midenize birden yüklenmeyin
banner1639

Servergazi Devlet Hastanesi Diyetisyeni Fatih Sert, yaklaşık 17 saatlik oruçtan sonra boş mideye birden yüklenilmemesi gerektiğini söyledi. Rahat bir iftar geçirmek için dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu belirten Diyetisyen Sert, “Bu ay içerisinde oruç tutan insanların sağlıklı ve dengeli beslenmek adına yılın diğer aylarına nazaran özellikle de yaz ayına denk gelmesinden dolayı daha özenli ve dikkatli bir beslenme alışkanlığı kazanması gerektiğiyle beraber vücut sıvı dengesini de koruması gerekmektedir. Ramazan ayı dışında 3-6 öğün arasında beslenen bireyler bu ayda öğün sayısını 2 öğüne düşürdüklerinden ve uzun süren açlıktan sonra yemek yemeye başladıklarından dolayı porsiyon kontrolünü sağlamakta zorlanmakta, sıvı ihtiyacını tam olarak karşılayamamakta ve günlük belirli oranlarda alması gereken karbonhidrat, protein ve yağ dengesini sağlamakta sorunlar yaşayarak dengesiz beslenmenin önünü açmaktadır. Oruç; bireyi bedenen ve ruhen arındıran bir ibadet şeklidir. Bu ibadetin özünü kavrayıp uygulamaya koyabilirsek koroner kalp ve arter hastalıkları, hipertansiyon, bazı hormonal ve metabolik hastalıklar ve çağımızın sorunu obezite gibi birçok komplikasyonun tedavisinin beslenme ayağını oluşturabilir. Yaklaşık 17 saatlik arınmadan sonra tamamıyla boş olan midemize birden yüklenmemek ve kan şekerimizi çok hızlı yükseltmemek adına iftarda birkaç noktaya özen göstermeliyiz” dedi

Yapılması gerekenler

Mide yanması ve reflü gibi şikâyetlerle karşılaşmamak için iftarda aşırı tüketimden, mayalı besinlerden ve kızartma-kavurma işlemi uygulanmış gıdalardan uzak durulması gerektiğini belirten Diyetisyen Sert, çay-kahve içmek isteyenlerin ise iftardan sonra en az bir saat beklemeleri gerektiğini söyledi. Sert, “1-2 bardak su ve 4-5 adet hurma ile iftarımızı açmak, gerekirse yanına bir parça beyaz peynir ve bir parça tam buğday ekmeği ekleyerek iftariye tabağı oluşturmak hem bedenimizin su ihtiyacını geçici bir süre karşılar hem de kan şekerimizin kontrolsüz yükselmesinin önüne geçer. Bu etabı tamamladıktan sonra 8-10 dakika ara vermek iftarımızı kabusa dönüştürmemenin en önemli evresi. İkinci etapta ılık bir çorba ile beraber barsak hareketliliğinin sağlanması için içerisine 1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilmiş 1 kase mevsim salata tükettikten sonra 5 yemek kaşığı zeytinyağlı bir sebze yemeğini yarım kase yoğurt veya bir kase cacıkla tüketip 2-3 köfte kadar ızgara, haşlama veya fırında pişirilmiş kırmızı et-tavuk-balık (yerine haftada 2 kez 8-10 yemek kaşığı kuurbaklagil) grubumuzla beraber 2-3 yemek kaşığı pilav veya makarna ve 1 ince dilim tam buğday veya çavdar ekmeğiyle sonlandırmamız iftarımızı sağlıklı ve dengeli şekilde tamamlamamız için yeterlidir. Göreceksiniz; bu sistemle iftarınızı yapmanız size ağırlık, hazımsızlık ve huzursuzluk getirmeyecektir.” Şeklinde konuştu.
 Kaynak: haberdenizli.com
banner1640
Yorumlar (0)