banner1029

Türkiye’yi Bekleyen Tehlike!

Gereksiz antibiyotik kullanmanın sağlığa olduğu kadar bütçeye de zararı var. Bir araştırmaya göre, Türkiye’de antibiyotik direncinin artması herkesin cebinden 958 dolar çıkmasına neden olacak.

Türkiye’yi Bekleyen Tehlike!
banner1262

Gereğinden fazla ve çoğu zaman da yanlış kullanılan antibiyotik zaman içinde mikroorganizmaları ilaçlara karşı dirençli hale getirerek hastalıkların tedavisi için mevcut olan seçenekleri azaltıyor.
 Ancak bu sadece Türkiye'nin değil dünyanın da en önemli sorunlarından biri.
 Açıklanan verilere göre antimikrobiyal dirence bağlı olarak her yıl yaklaşık 700 bin kişi hayatını kaybediyor
 
Ayrıca direnç oranının artmaya devam etmesi halinde, 2050 yılında antibiyotik direncine bağlı olarak her yıl 10 milyon kişinin hayatını kaybedeceği tahmin ediliyor.
 
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı TEPAV'ın raporuna göre, Türkiye dünyada direnç oranlarının en yüksek olduğu ikinci ülke. Antibiyotik kullanımın yoğunluğu da Türkiye'nin gelecekte daha büyük riskler taşıdığını gösteriyor,
 
HEM SAĞLIĞA, HEM BÜTÇEYE ZARAR
 
Bu durumun sağlığın yanında ekonomik kayıplara da neden olacağı belirtiliyor.
Araştırmaya göre Türkiye, yüksek antibiyotik direnci sebebiyle 2050’ye kadarki süreçte, 220 milyar ila 1,4 trilyon dolar arasında bir ekonomik kayıp yaşama riskiyle karşı karşıya.
Kişi başına düşen milli gelirdeki kayıp olarak değerlendirildiğinde ise, 2050 yılında, iyimser senaryoya göre kişi başına kaybın 129 dolar, kötümser senaryoya göre ise 958 dolar olması bekleniyor.
Son araştırmalara göre Türkiye'de bugün her 100 kişiden 40'ı mevcut antibiyotiklere karşı direnç oluşturmuş durumda.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243

banner1241