Sperm Bağışı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sperm bağışı süreci nasıl çalışır, sperm nereden ve nasıl alınır ve sonraki süreçte çocuk donörle iletişime geçebilir mi?

SAĞLIK 22.01.2022, 18:05
Sperm Bağışı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sperm donasyonu ile alakalı eminiz sizin de aklınızda çok sayıda soru vardır. Sperm bağışı süreci nasıl çalışır, sperm nereden ve nasıl alınır ve sonraki süreçte çocuk donörle iletişime geçebilir mi gibi çok sayıda sorular… Şimdi bunların hepsi konusunda size biraz yardımcı olmak isteriz.

Sperm Bağışını Kimler Kullanabilir?

Öncelikle belirtmek isteriz ki sperm donasyonunu, çocuğunuz varsa bile kullanmanız mümkündür. Ayrıca eşiniz olmasına da gerek yok, tek başınıza da bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Fakat çoğunlukla eşin veya erkek arkadaşın hamile kalınması için yeteri kadar sperm üretememesi durumunda tercih edilir. Saptanmış bir genetik hastalık da varsa o durumda da tercih sebebi olmaktadır.

Nasıl Çalışır?

Sürecin işlemesi öncelikle donör spermin belirlenmesi ile başlar. Daha sonrasında bu donör sperm ile yumurta döllenir. Hamile kalma şansının artırılması için yumurtlama dönemi tercih edilir. Bazı durumda ise laboratuvar ortamında döllenme sağlanır. Yumurta bir iğne yardımıyla alınır ve donör sperm ile döllendikten sonra rahme yerleştirilir.

Spermlerden Nereden Geliyor?

Spermler, sperm bankalarından sağlanmaktadır. Sperm bankasına yapılan sperm bağışları bu aşamada değerlendirilebileceği gibi bazı çiftler tanıdık kişileri tercih etmektedir. Bu durumda çiftlerin tercih ettiği kişiden alınan spermler temin edilerek yine lisanslı sperm bankalarında tedavi uygulaması yapılabilir.

Sperm bağışçıları, tıpkı yumurta donasyonu sürecindeki gibi ücret talebi olmaksızın bu işlemi yapmalıdır. Amaç sadece hamile kalınmasına yardımcı olmaktadır. Sperm bağışçısından alınan spermler en fazla 10 hamilelik için kullanılabilir.

Hukuki Boyutu

Sperm bankasına kayıtlı bir donör kullanıldığında bebeğin yasal ebeveynleri siz olursunuz. Fakat bu durum dışında kendiniz tarafından belirlenen ve anlaşma yaptığınız birisi ise sizlerle beraber o kişi de yasal ebeveyn olarak kabul edilir.

Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
19
parçalı az bulutlu