Sigara içenlerin yüzde 80’ı bırakmak istiyor

Denizli Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doktor Hüsnü Menteşoğlu, her yıl dünyada 5 milyondan fazla kişinin sigaraya bağlı nedenlerden dolayı öldüğünü, yapılan araştırmalarda sigara içenlerin yüzde 80’inin bırakmak istediğinin ortaya çıktığını söyledi.

Sigara içenlerin yüzde 80’ı bırakmak istiyor
Denizli Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doktor Hüsnü Menteşoğlu, her yıl dünyada 5 milyondan fazla kişinin sigaraya bağlı nedenlerden dolayı öldüğünü, yapılan araştırmalarda sigara içenlerin yüzde 80’inin bırakmak istediğinin ortaya çıktığını söyledi. Sigaraya yeni başlayan kişilerin kendini erkeksi hissetmek için ya da arkadaş baskısıyla sigaraya başladığını belirten Doktor Menteşoğlu, “Sigara içmenin erkeksi gözükmekle hiçbir alakası yoktur. Tam tersine sigara birkaç yıl kullanıldıktan sonra erkeklerde iktidarsızlığa neden olur. Ayrıca hayatı boyunca sigara için bir kişinin yaklaşık 40 bin TL’yi sigaraya harcadığı tespit edilmiştir.” dedi. Sigarayı bırakmanın en zor döneminin ilk iki hafta olduğunu vurgulayan Menteşoğlu sigara bırakıldıktan yıllar sonra bile tek bir sigara içmenin ya da yoğun sigara dumanına maruz kalmanın bile kişiyi en başa döndüreceği söyledi.

Sakız çiğneyin, tesbih çekin

Sigara bırakma ile akciğer kanserinden, kalp krizinden ve beyin felcinden ölme riskini en aza indirilebileceğini anlatan Menteşoğlu, “Kesinlikle sigara bırakmak çok zor diye düşünmeyin. Sadece kendinizi değil etrafınızda yaşayan kişileri de zehirlediğinizi unutmayın. Sigarayı ilaç tedavisine başladıktan 10- 15 gün sonra, keyifli vakit geçirebileceğiniz, sinemaya, tiyatroya, pikniğe gidebileceğiniz tercihen bir tatil günü bir kerede ve tamamen bırakın. Son sigaranızı kırıp çöp tenekesine atın. Yanınızda ve evde asla sigara ve çakmak bulundurmayın. Ailenizde başka sigara içen varsa onların da tedaviye gelmelerini sağlayın. Sigarayı bıraktığınız günü “İkinci doğum gününüz” olarak kutlayın. İş stresi, ev stresi, ekonomik sıkıntılar, bir yakınınızı kaybetmek, can sıkıntısı gibi bahanelerle kesinlikle sigaraya tekrar başlamayın. İnsanın canının sigara içmek isteyeceği Türk kahvesi, neskafe, kola gibi kafeinli içeceklerden uzak durun. Kesinlikle alkol almayın. Yürüyüş ve mümkünse salon sporları yapmanız, canınız sigara istediğinde sakız çiğnemeniz gibi yöntemler de sigarayı bırakmanızda yardımcı olacaktır. Sigarayı bırakma 3 kg, kadar kilo almaya neden olabilir. Bundan korkmayın. Biraz diyet, biraz da yürüyüşle bu sorunu yok edebilirsiniz. El ve dudak alışkanlığı için tesbih çekebilir, ağzınıza kürdan gibi bir şey koyabilirsiniz” dedi.haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2013, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER