Saç Ekimine İlişkin Genel Hususlar

Medikal teknolojilerin gelişmesi ve kozmetik tedavideki ilerlemelerle birlikte saç ekimi artık daha doğal ve etkili sonuçlarla tamamlanabiliyor.

SAĞLIK 29.03.2022, 08:00 29.03.2022, 07:53
Saç Ekimine İlişkin Genel Hususlar

Saç ekimiyle ilgili bilgi kirliliği bazen kafa karışıklığına yol açtığından insanların prosedürle ilgili birçok yanlış anlama ve önyargı sahibi olması mümkün.

Ancak artık tıraşsız saç ekimi dahil diğer yöntemlerle standart ve doğal görünmeyen bir saç çizgisi artık daha çok geçmişte kalan sorunlar haline geldi. Medikal teknolojilerin gelişmesi ve kozmetik tedavideki ilerlemelerle birlikte saç ekimi artık daha doğal ve etkili sonuçlarla tamamlanabiliyor.

Bununla birlikte, normal saç uzamasında olduğu gibi, ekilen foliküllerin de ilgiliye ihtiyacı var. Uzun ömürlü olsalar da ekilen saçlar için hayatınız boyunca iyi bir saç bakımı sağlıklı sonuçlara yardımcı olacaktır.

Saç ekimi hakkında bilinmesi gerekenleri aşağıdaki başlıklar etrafında ele almak mümkün

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi prosedürünün uygulanma mantığı aslında gayet basit ve anlaşılırdır; sağlıklı saç kökleri, vücuttaki donör bölgeden çıkarılır ve daha sonra saç seyrelmesi veya kellik belirtileri olan alıcı alana aktarılır. 1950'lerdeki ilk saç ekimi işlemleri çokça şüpheyle karşılansa da sonraki 50 yıllık dönemde teknolojiler muazzam ilerlemeler gösterdi ve işlem estetik açıdan arzu edilebilir sonuçlar yarattı.

Saç ekimi fiyatları açısından FUT, FUE ve DHİ

Saç ekimi fiyatları açısından belirleyici olan faktörlerden biri ­bu prosedürün hangi yöntemle sunulduğudur.

Foliküler Ünite Nakli (FUT)

Bu prosedür, saç derisinin arkasından saç taşıyan deri şeridinin kesilmesi, saç köklerinin ayrılması ve daha sonra bunların alıcı alana nakledilmesi adımlarından oluşur. Ancak, daha uzun iyileşme süresi ve belirgin şekilde görünen iz nedeniyle bu, bugünlerde tercih edilen bir yöntem değildir. Saç ekim fiyatları bağlamında da daha uygun olarak görünür; çünkü fue veya dhi saç ekimi kadar titiz bir çalışma gerektirmez.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE)

Bu günlerde daha popüler bir saç ekimi türü olan FUE uzun kesiler veya şeritler oluşturulmasını gerektirmez. Bunun yerine cerrah, alıcı bölgeye nakletmek için tek tek saç köklerini çıkararak mikro delikler açar. FUE çok daha az invazivdir ve kafa derisinde çok az iz bırakır veya hiç iz bırakmaz. Saç köklerine daha iyi etişim için hastanın FUE prosedüründen önce tüm kafasını tıraş etmesi gerekebilir; tıraşsız saç ekimi için yapılması gerekenleri saç ekim uzmanı aktaracaktır. Foliküler ünite ekstraksiyonu genellikle daha hızlı hasta iyileşme süresi anlamına da gelir ve FUT'ta görülen ameliyat sonrası rahatsızlık minimal düzeydedir. Ayrıca, FUE ile foliküller, FUT'a kıyasla donör bölgedeki çok daha büyük bir alandan toplanır. Genel olarak, FUE diğer tekniklerden daha iyi kabul edilir.

Saç ekimi uzun ömürlü mü?

Saç ekiminin ömrü söz konusu olduğunda standart bir süre yoktur. Bu durum genellikle ekilen saç köklerinin ne kadar sağlıklı olduğuna bağlıdır. Saç kökleri sağlıklıysa ve donör alandaki (DHT hormonunun etkisine karşı bağışık olan alan) kalıcı saç çizgisine uyumlu olarak alındıysa, doğal olarak yeniden büyüme bekleyebiliriz. Ancak ekilen saç kökleri yeterince sağlıklı değilse uzun vadede saç büyümesini etkileyebilir. Saç köklerinin maksimum canlılığını sağlamak ve saç ekimi prosedüründen sonra saçların düzgün bir şekilde yeniden çıkmasını sağlamak için, saç ekim uzmanı greftleri kalıcı bölgeden (sağlıklı saç) çıkaracaktır.

Hastaların rahatsızlıklarından biri, ekilen saçların ilk büyüme evresinden sonra dökülmesidir. Başlangıçtaki saç dökülmesi konusunda endişelenmeye mahal yoktur; çünkü bu işlemdeki şok dökülmesi daha sağlıklı saçlara dönüşür. İlk saç ekimi başarılı olduysa ve yılların mesleki ve uygulamalı deneyimine sahip bir uzman tarafından yapıldıysa tüm bu prosedürler de adım adım anlatılır ve düzenli takiple izlenir. Ameliyattan sonraki sonuçların tamamına gelince, bir hastanın gözle görülür değişiklikler için 8-12 ay beklemesi gerekebilir.

Özetle günümüz saç ekimlerinden elde edilen sonuçlar güvenlidir, minimal düzeyde invazivdir ve uzun süreli sonuçlar alır.

İkinci bir saç ekimi ihtimali nedir?

İki nedenden dolayı ikinci bir saç ekimi yaptırmayı düşünebilirsiniz:

  • İlk saç ekimi işleminin sonuçlarından memnun değilseniz
  • Ekilen bölgede kellik veya saç seyrelmesi yaşıyorsanız

İlk senaryoda, estetik cerrahınızla oturup sonuçlardan neden memnun olmadığınızı ele almak ve başka bir uzmanın görüşünü almak gerekir. Sorunlarınıza bağlı olarak, cerrah saç çizgisi veya yeni çıkan saçın görünümü ile ilgili sorunları düzeltmek için bir plan hazırlayacaktır. Bu gibi durumlarda, ikinci bir saç ekimi potansiyeli, sağlıklı saç köklerinin bulunmasına, saçın hacmine ve kafa derisinin esnekliğine bağlı olacaktır. İkinci senaryoda ise uzmanın saç derinizin arkasından veya diğer donör bölgeden gelen saç köklerinizin sağlığını kontrol etmesi gerekir. Sağlıklı foliküller bulunuyorsa saç büyümesi için ikinci bir saç ekimini önerilecektir.

Ekilen saçlar için bakım tavsiyeleri

Saç ekimi ameliyatının başarı oranının yanı sıra, bakım da nakledilen saç köklerinden sağlıklı saç çıkmasını teşvik etmede hayati bir rol oynar. Ekilen saçlarınızın bakımı için yapmanız gereken birkaç temel faktör şu şekilde ele alınabilir:

Sargıya ve temasa dikkat: Ameliyattan sonraki ilk 24 saat saç derisi bölgenizi bir bandaj ile sarılı tutmak önemlidir. Kesi yerindeki bandaj ameliyattan sonraki gün çıkarılır, temizlenir ve değiştirilir.

Disiplinli ve sabırlı olun: Saç ekimi işleminden sonra iyileşme birkaç ay sürebilir. Ayrıca, istenen saç hacmini ve kapatıcılığı elde etmek için birden fazla seans uygulamanız gerekebilir. Prosedürün komplikasyonlarını bilmek, bakım sonrası için iyi hazırlanmanıza yardımcı olur. Reçeteli ilaçları alın ve iyileşme talimatlarını doktorun önerdiği şekilde izleyin.

Başınızı yüksek tutun: Ameliyattan sonra başınızın yüksekte bulunması son derece önemlidir. Bunu ameliyattan sonra en az üç gün boyunca sağlayın. Bu işlem, şişliği kontrol altında tutarken saç köklerinin yerleşimini bozan uyku hareketlerinizi sınırlar.

Kaşımaktan kaçının: Ekilen saç köklerinizle ilgili en çok kaçınmanız gereken şeylerden biri kaşımadır. Ameliyattan sonra kafa derinizde kaşıntı hissetmeniz yaygın bir durumdur, ancak kabuklarınızı kaşımaktan (ve kazımaktan) kaçının. Kaşıntı hissinin çok kötüleştiği durumlarda saç ekim merkezi ile iletişime geçip danışın.

Saçı yıkama: Dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör de şampuanlama prosedürüdür. Genellikle hastaların ameliyattan iki gün sonra hafif bir şampuanla yıkama yapması güvenlidir. Doktorunuz buna göre prosedür hakkında size bilgi verecektir. Şampuanı köpürtürken, tırnakları kullanmak yerine parmaklarınızın üstünü kullanarak saç derinize nazikçe masaj yapmalısınız.

Belirli faaliyetlerden kaçının: Saç ekiminden başarılı sonuçlar almak için yüzme, spor salonu, ağır egzersizler ve hatta doğrudan güneş ışığına maruz kalma gibi belirli faaliyetlerden kaçınmanız gerekir. Bu faaliyetlerden herhangi birini yapmaya başlamadan önce nakledilen köklerin yerleşmesini bekleyin. Ameliyattan bir veya iki ay sonra spor yapmak komplikasyonların önüne geçmek için yeterlidir.

Özetle saç ekimi ipuçları

Saç ekimi sonuçları kalıcı olmakla birlikte, ne kadar süreceği tamamen saç köklerinin sağlığına ve işlemin başarı oranına bağlı olacaktır. İstanbul’daki saç ekim merkezleri bu bağlamda çok büyük fark yaratıyor. Siz de donanımlı bir merkezden ücretsiz saç analizi alarak tıraşsız saç ekimi ve diğer işlemler için kendi planlamanızı yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
17
açık