Retina Hastalıkları Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Retina, gözümüzün en arkasında bulunan kornea ve göz içi lensten geçen ışığın düştüğü ışığı yapısında bulunan sinirler aracılığıyla beyne ileten yapıdır.

SAĞLIK 08.12.2021, 18:42
Retina Hastalıkları Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
banner1749

Retina hastalıklarından bahsetmeden önce “retina nedir?” sorusuna yanıt vermek, retinanın işlevini ortaya koymak açısından yerinde olacaktır.

Retina, gözümüzün en arkasında bulunan kornea ve göz içi lensten geçen ışığın düştüğü ışığı yapısında bulunan sinirler aracılığıyla beyne ileten yapıdır.

Retina göz küresinin arkasını bir duvar kağıdı gibi kaplar ve yapısında milyarlarca ışığa duyarlı görme hücresi mevcuttur. İnce bir yapıya sahip olup kalınlığı 0,1 mm ile 0,5 mm arasındadır. Kendi içerisinde 10 farklı katmandan oluşur. Gözün en komplike yapısına ve en hassas noktasına sahiptir. Göz küresine yapışık olarak bulunan retina 2 tip fotoreseptör hücresini bünyesinde barındırmaktadır. Bunlar çubuk ve koni hücreleridir. Bu hücreler ışığı algılayarak işler ve daha sonra beyne iletilmesini sağlayan elektrik sinyallerine çevirirler. Hareketin, rengin ve detayların algılanması bu iki tip hücre sayesinde gerçekleşmektedir.

Retina hücreleri de aynı beyin hücreleri gibi kendisini yenileyemez. Bu yüzden retinada meydana gelen çeşitli yapısal problemlerin başlangıç aşamasında tespit edilmesi tedavinin olumlu sonuçlanması açısından büyük öneme sahiptir.

Eğer, gözünüzde aşağıdaki belirtilerden bir yada birden mevcut ise vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurmamız önemlidir.

Retina Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

  • Göz önünde uçuşan siyah cisimler görmek,
  • Tek gözde veya her iki gözde ani ışık çakmaları yaşamak,
  • Görüş alanındaki bulanıklıklar,
  • Periferik görüşte zaman içerisinde belirgin azalmalar,
  • Görüş alanında siyah veya gri bir perde görünümü belirmesi
  • Düz çizgilerde yaşanan eğikleşmeler ve bükülmeler,
  • Renklerin görünümünde soluklaşma,
  • Görüşte keskinlik azalmasından dolayı özellikle loş alanlarda daha fazla ışığa ihtiyaç duyma.

Retina Hastalıkları ve Tedavileri

Retina hastalıkları genellikle, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı, damar yapısındaki tıkanıklıklar, yüzeyde yaşanan yırtıklar ve gerilmeler, yaşa bağlı dejenerasyon, doğumsal retinal problemler gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

Sarı Nokta Hastalığı (Yaşa bağlı Makula Dejenerasyonu):  Sarı nokta hastalığı, görme merkezinde makula adı verilen bölgede bulunan fotoreseptör hücrelerinde yaşanan kayıpla birlikte merkezi görmede de yaşanan ilerleyici görme kaybıdır. Kalıcı görme kaybıyla sonuçlanmaz.

Sarı nokta hastalığı, antioksidan gıda takviyeleri ve göz içi enjeksiyon uygulamalarıyla tedavi edilebilmektedir. Ancak bu uygulamalarla görme kaybındaki iyileşmenin düzeltilmesi imkanlı değildir. MACRO-vision göz içi lens uygulaması ile sarı nokta hastalığında görmede iyileştirici bir ilerleme sağlanabilmektedir. Tedaviye başlanmadan önce yapılacak simülasyon testi ile hastanın görmesinde yüzde kaç düzelme olacağı öngörülüp tedaviye bu sonuca göre başlanmaktadır.

Diyabetik Retinopati: Diyabetik retinopati, hiç belirti vermeden veya çok az belirti vererek ilerleyen bir hastalık olmakla birlikte şeker hastalığının ilk başlangıcından 10 yıl sonra görülebilmektedir. Ortaya çıkış nedeni retinadaki kan damarlarında yaşanan değişikliklerdir. Hastalık ileri aşamalarda körlükle sonuçlanabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak erken tanı tedavi açısından önemlidir.

Kan şekeri ve kolestrol, hastalığın ilerlemesini önlemek amacıyla kontrol altında tutulmalıdır. Retinada yeni damar oluşumu gözleniyorsa lazer tedavisi uygulanabilmektedir. Lazer tedavisinin uygulanması için en önemli koşul ise göz içi kanamanın başlamamış olmasıdır.

Retina Dekolmanı: Retina dekolmanı öncesinde retina yüzeyinde çeşitli gerilmeler ve yırtılmalar gerçekleşmektedir. Bu gerilme ve yırtılmaların sonucunda retinanın arkasında yapışık olduğu doku ile arasına vitröz sıvısı sızmaktadır. Bu sızıntılar sonucunda ise ileri aşamalarda retina dekolmanı gerçekleşmektedir. Retina dekolmanı retinanın birleşik olduğu hemen arkasındaki dokudan ayrılmasıdır.

Retina yırtıkları lazer le tedavi edilebilmektedir. Eğer retina dekolmanı gerçekleşmişse göz içine gaz verilmesi, çökertme tedavisi ve vitrektomi ameliyatı seçeneklerinden biri uygulanmaktadır. Erken tanı tedavi için kritik öneme sahiptir.

Retinitis Pigmentosa(Gece Körlüğü): Gece körlüğü retinitis pigmentosa nedeniyle gerçekleşiyorsa genellikle genetik aktarımlıdır. Hastalığın karakteristik özelliği iyi aydınlatılmış bir ortamdan karanlık bir ortama geçişte gözün uyum sağlama yeteneğinde yaşanan güçlüklerdir. Hastalığın tedavisi için destekleyici ilaç kullanımı ile retinitis pigmentosa ilerleyişinin seyir hızını düşürmek ve hastanın yaşam kalitesini arttırmak mümkündür.

Yorumlar (0)