KEDİ VE KÖPEĞİNE KUDUZ AŞI YAPTIRMAYANA CEZA...

Denizli’de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, kedi ve köpeklere yılda bir kez koruyucu kuduz aşısının yaptırılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

SAĞLIK 27.02.2014, 09:07 27.02.2014, 09:34
KEDİ VE KÖPEĞİNE KUDUZ AŞI YAPTIRMAYANA CEZA...
banner1641
Denizli’de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, kedi ve köpeklere yılda bir kez koruyucu kuduz aşısının yaptırılmasının zorunlu olduğunu söyledi. Hayvanlarını aşılatmayanlara 6 bin 651 lira idari para cezası uygulanacağını belirten Müdür Kutlu, kuduz hastalığının hayvanlardan insanlara da geçebilen ölümcül bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Kuduz hastalığının en çok üzerinde durulan hastalıklardan biri olduğunu hatırlatan Müdür Kutlu, “Kuduz hastalığı, hayvanlarda görülen virus kaynaklı bir hastalık olup; kuduz hayvanlar tarafından ısırılma ve tırmalanma gibi nedenlerle insanlara geçebilen, hastalık oluşturabilen ve ölümlere de sebebiyet verebilen zoonoz bir hastalıktır. Kuduz hastalığı, kedi ve köpek gibi hayvanların yanı sıra sığır ve koyun, keçi gibi çiftlik hayvanlarında da görülmekte ve ölümlere sebebiyet vermesi nedeniyle ekonomik kayıplara da neden olmaktadır. Bu hastalık aşı uygulaması ile önlenebilir bir hastalık olduğundan, bakanlığımızca her yıl aşı kampanyaları düzenlenerek, hastalığın bulaşması açısından risk grubunda yer alan sahipli ve sahipsiz kedi ve köpeklerin aşılanması sağlanmaktadır.” Dedi. 

Kampanya başlayacak

Her yıl olduğu gibi bu yılda 3 Mart - 2 Mayıs 2014 tarihleri arasında “Kuduz Aşılama Kampanyası” düzenleneceğini belirten Müdür Kutlu, “İlimizde 19 ilçede, bağlı köy ve mahallelerde bulunan 18 bin 113 adet sahipli/sahipsiz kedi ve köpeğin aşılanmasının hedeflendi. Kampanyada kullanılacak aşılar, bakanlığımız tarafından proje kapsamında tahsis edildi. Bu çerçevede aşılanan tüm hayvanlar için aşı karnesi tanzim edilerek, kuduz aşılama defterine kaydedilecek. Ülkemizde kuduz hastalığının görülmesinde başıboş sahipsiz sokak köpekleri önemli rol oynadığından ötürü, bu hayvanların aşılanması da büyük önem arz etmektedir.” Diye konuştu 
Kaynak: haberdenizli.com
banner1640
Yorumlar (0)