Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt tedavilerinde uzmanların erken tanısı oldukça önemli olmasına rağmen ilaçla ya da gözlükle çözüm olan bir tedavisi bulunmamaktadır.

SAĞLIK 25.09.2020, 10:56
Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?
banner1641

Katarakt birçok kişinin karşılaştığı bir göz rahatsızlığıdır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmekte olup ilerlemesi durumunda ciddi görme sorunlarına neden olabilir. Katarakt göz merceğinin şeffaflığını yitirmesiyle meydana gelerek görme kalitesini yok eden bir göz rahatsızlığıdır. Katarakt tedavilerinde uzmanların erken tanısı oldukça önemli olmasına rağmen ilaçla ya da gözlükle çözüm olan bir tedavisi yoktur. Katarakt oluşumlarında tek tedavi yöntemi ameliyat olup göz merceğine yapılan operasyonlarla çözüm elde edilir. Katarakt cinsi, hastanın yaşı ve genel durumuna göre ameliyatın değerlendirilmesi yapılır.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt bir göz rahatsızlığı olup kişilerde tek tedavi yöntemi ameliyattır. Cerrahi şekilde yapılan katarakt rahatsızlığı için gözlük ya da ilaç kullanımıyla bir çözüm elde edilmez. Mutlaka göz merceğine uygulanan operasyonla çözüm olur. Uzman hekim hastaya göz muayenesi yaparken ışık altında değerlendirme yaparak gözün katarakt rahatsızlığından ne kadar etkilendiğini belirler. Hastanın yaşı ve katarakt cinsi ameliyat değerlendirilmesinde önemli durumlardır. Uzman hekim bu faktörleri göz önünde bulundurarak katarakt tedavisini yapmaktadır.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatı oldukça pratik ve hızlı bir süreçte gerçekleşir. Genel anestezi tercih edilmeyip göz çevresi lokal anestezi yardımıyla uyuşturulur. Göz merceği çıkarılarak yerine yapay lensler yerleştirilerek gerçekleşen katarakt ameliyatı sonrası kişi uzağı ve yakını gözlüksüz bir şekilde görebilecek görme kalitesine sahip olur. Katarakt ameliyatı yaklaşık yarım saat sürerken uzman hekim tarafından önerilen göz damlaları faydayı arttırmak için 3-4 hafta kullanılır. Hastanede yatış olmasına gerek olmadan hasta taburcu edilir. Eğer iki gözde de katarakt oluşumu varsa iki göze aynı anda müdahale edilemeyeceği için uzman hekimin önerdiği tarihte diğer göz içinde randevu verilerek katarakt ameliyatı yapılabilir. Hasta ameliyat sonrası gözünü rahatlıkla kullanabilir ve oldukça kaliteli bir görme duyusuna sahip olur.

Makula Deliği Nedir?

Makula deliği göz retinasında meydana gelen bir delinmedir ve keskin bir şekilde görme bozukluklarına neden olmaktadır. Erken şekilde tedavi edilmesi sadece cerrahi operasyonlarla mümkündür. Genel olarak 50 yaşlarından sonra kendini gösterir ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Yaşlanmanın belirtisi olarak görülse de kişilerde makula deliği oluşumunun belirli bir sebebi yoktur. Tedavi ne kadar erken olursa görme o kadar korunur.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Makula erken ve ileri şeklinde evrelere ayrılır. Erken makula belirtilerinde düz çizgilerde kırılma ve dalgalanma şeklinde meydana gelir. İlk olarak kişide meydana gelen makula deliği bulanıklık ve çarpık görme şeklinde belirtilerle ortaya çıkar. İlerleyen evrelerde ve tedavi edilmemesi durumunda görme merkezinde sabit bir leke olarak görme duyusunu etkilemeye devam eder. 50 yaşlarından sonra medyana gelebilen makul deliği tedavi edilmediği takdirde ciddi görme kayıplarına sebep olur. Makula deliğinin belirtileri kendini göstermeye başladıktan sonra tek tedavi yöntemi olan cerrahi operasyon mutlaka yaptırılmalıdır.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Göz çukurunun içi saydam bir sıvıyla doludur ve yaş ilerledikçe farklı sebeplerden dolayı sıvının kaybı meydana gelmektedir. Bu sıvı zaman içerisinde gözün arka duvarından ayrılarak retina dekolmanı denilen göz sorunu meydana gelir. Bu göz rahatsızlığı olan retina dekolmanı belirti olarak ilk kişinin beyaz parlak zeminlere baktığında gözünün önünde uçuşan noktaların beneklerin oluşmasına denen olur. Kişinin gözü açık ya da kapalı fark etmeden şimşek çarpmaları meydana gelir. Retina dekolmanı rahatsızlığının en bilinen nedenleri arasında bu bulgular sayılırken mutlaka kişinin uzman bir göz doktoruna gözükmesinde fayda vardır.

banner1640
Yorumlar (0)