‘Karlı ve buzlu günlerde eliniz cebinizde yürümeyin’

Denizli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Mehmet Beşir Türkmen, soğuk ve karlı havalarda zemin buzlu olduğu için düşme olaylarında artış yaşandığını söyledi.

SAĞLIK 13.01.2012, 09:14
‘Karlı ve buzlu günlerde eliniz cebinizde yürümeyin’
banner1665

Denizli'de Kar yağışı ile birlikte düşmeye bağlı kırık ve çıkık vakalarının artabileceğini belirten Doktor Türkmen, “Düşmelerin büyük bölümü dikkatsiz ve desteksiz yürümekten kaynaklanır. Bu nedenle, yürürken dengeli, yola bakarak yürümek ve dikkatli adım atmak gerekir. Eller cepte olmamalıdır, eller ve kollar denge çubuğu gibi serbest olmalı ve bir salınım hareketiyle yürünmelidir. Her iki elde poşet taşımak yanlıştır. En azından bir el serbest olmalıdır. Ayakları yere hafif sürüyerek ve mümkün olduğu kadar kısa adımlarla yürümek önemlidir. Ayakkabılar lastik veya kauçuk tabanlı ve kısa topuklu olmalıdır. Ayrıca ayakkabıların üzerine eski çorap giymekte buzda kaymayı engeller. Kar ve buzda kayıp düşme ile ilgili vakalarda en çok el ve ayak bileğiyle, dirsek ve kaval kemiği kırıkları görülüyor” dedi.

Yaşlılar daha dikkatli olmalı

Karlı ve buzlu zeminde kaymaya bağlı sakatlanmaların yaşlılar için daha riskli olduğunu dile getiren Doktor Türkmen, yaşlıların daha kolay düşerek sakatlanabildiklerini ve tedavilerinin daha zor olduğunu söyledi. Türkmen şöyle devam etti, “Yaşlılarda kemik erimesi olduğu için basit bir düşmede bile ciddi kemik kırıkları görülebilir. Yaşlılardaki kırık tedavisi mutlaka ameliyat gerektiriyor ve tedavisi de oldukça uzun sürüyor. Bu nedenle, yaşlı insanlar sokağa çıkarken dikkatli yürümeli, yanlarına uç kısımları lastik olan baston almaları lazımdır. Ayrıca kalça kırıklarından korunmak için kalçayı koruyan pedler kullanılmalıdır. Tansiyon veya dengeyi bozacak bir hastalık varsa mutlaka tedavi edilmelidir” dedi. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Beşir Türkmen, düşmelerin dikkate alınmasını, düşme sonrası geçmeyen inatçı bel ve bacak ağrıları ve uyuşmalar varsa mutlaka en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)