HSG Filmi Nasıl Çekilir?

Tıp dilinde Histerosalpingografi olarak adlandırılan HSG, özel bir ilaç kullanılarak uygulanan rahim filmi olarak bilinmektedir.

SAĞLIK 19.09.2020, 18:05
HSG Filmi Nasıl Çekilir?
banner1621

Tıp dilinde Histerosalpingografi olarak adlandırılan HSG, özel bir ilaç kullanılarak uygulanan rahim filmi olarak bilinmektedir. Çoğunlukla çocuk sahibi olmak isteyen kişilere sıklıkla uygulanmakta olan bu filmde rahim kanallarının açıklığının kontrolü için uygulanan HSG filmi, rahim boşluğu, rahim içi tüpleri gibi alanların da görüntülenmesinde kullanılmaktadır. Böylelikle herhangi bir hastalık belirtisinin erken teşhis ve tedavi yöntemi uygulanması sağlanmaktadır. Bu HGS filminin çekimi için öncelikle hasta jiekoloji yatağı üzerine bacakları açık bir pozisyonda oturtulur. Rahim ağzından verilen bir sıvı yardımı ile rahim filmi çekme işlemi başlatılır. Monitör üzerinden takip edilen bu sıvı hareketleri rahim içerisindeki herhangi bir tıkanıklık ya da sorunu anında göstermektedir. HGS filmi fiyatları üzerinde oldukça büyük etkisi bulunan HGS filminin bu denli yaygınlaşması süreci bu fiyatları olumlu yönde etkilemektedir.

 Açık Emar Nedir?

Açık emar, zararsız ışın kullanımı ile uygulanan, cihaz içerisine dışarıdan radyofrekans verilmesi ile gerçekleştirilmekte olan görüntüleme tekniğine verilen isimdir. Diğer cihaz içerisinde yapılan kapalı emar yöntemine göre uygulanabilirliği daha kolay bir yöntem içermektedir. Ayrıca bu emar türü oldukça hızlı bir sonuç olanağı sunmakta ve hastalara daha kolay tanı konulması konusunda doktorlara yardımcı olmaktadır. Günümüzde ortala yarım saatlik bir süre içeren kapalı emar’a oranla giderek daha sık tercih edilmekte olan bu açık emar türü hastanın nefes zorluğu çekmemesini sağlamaktadır. Ayrıca kapalı emar sırasında kişiye rahatsızlık veren o yüksek sesli gürültüler de açık olan emar türünde daha az sesle rahatsızlığı minimize etmektedir.

Açık Emar Fiyatları

Kapalı emar’a göre adaha fazla fiyat artışı ile karşımıza çıkmakta olan bu açık emar oldukça fazla tercih edilmesi ile fiyat etiketinin hızla artışına sebebiyet vermiştir. Bu cihazın kullanım süresi, hangi organ üzerinde kullanılacağı, seans sayısı, cihazın yer aldığı hastane koşulları gibi detaylar da bu açık emar fiyatlandırmalarını doğrudan etkisi altına almaktadır.

Anestezili Rahim Filmi

Tıp alanında sıklıkla kullanılmakta olan bir terim niteliği taşıyan anestezi hastaların cerrahi operasyonlar sırasında hiçbir ağrı ya da kesik darbesi hissetmemesi için kullanılmaktadır. Her ne kadar cerrahi özellik taşımasa da ağrı ve yanma hissi uyandırması sebebi ile rahim filmi sırasında da uygulanması gereken anestezi yöntemi filmin bu etki altında daha rahat çekilmesine olanak sağlamaktadır. Öncelikle hasta rahim filmi için hazırlanarak jinekoloji muayenelerinde yer alan koltuk üzerine oturtulur. Bacak alanlarının açık kalması rahim ağzının net görülmesine yol açmaktadır. Bu rahim ağzı içerisine sıvı akışı sağlanamadan önce hasta küçük bir enjektör yardımı ile anestezinin etkisi altına alınır ve uyku haline geçirilir. Böylelikle sıvı aktarımı sonrasında oluşacak olan semptomların hiç birisine tepki vermeden rahim filmi kısa sürede tamamlanmış olur. Rahim filmi fiyatları üzerinde etkisi olan bu anestezi yöntemi daha farklı fiyatlar ile uygulanmaktadır.

Rahim Filmi Kullanım Alanları

Uygulanabilirlik özelliğinin ve tanı koyabilme kapasitesinin oldukça fazla olması bu rahim filmi kullanım alanlarının giderek çeşitlenmesine olanak sağlamaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere yalnızca rahim bölgesinin görüntülenmesinde kullanım gerektiren bu film de rahim ağzı, rahmin iç yapısı, kısırlık nedenleri, genetik faktörler, kanserli hücre yapısı gibi birçok hastalık belirtisi görüntülenebilmektedir. Son zamanlarda rahim içerisinde ya da çevresinde oluşan sağlık sorunlarının çeşitlenmesi bu filmin kullanıldığı alanları da çeşitlendirmektedir. Rahim filmi fiyatları kapsamında uygulanan bu fiyatlandırma yöntemleri ile aynı işleme sahip bu film türü tıp alanında hayat kolaylaştıran cihazlardandır.

Yorumlar (0)