Hobi Edinin Sabahları Dinç Kalkın

Kimi zaman sabahları uyanmakta zorluk çekiliyor. Uzmanlar sabahları dinç kalkabilmenin yollarını açıkladılar.

Hobi Edinin Sabahları Dinç Kalkın
Yeterli süre ve düzenli uyku uyumanın fizyolojik ve psikolojik olarak önemli olduğunu anlatan uzmanlar, günlük 7-8 saat süre uyumak insanın kendisini iyi hissetmesini ve zihninin rahatlamasını sağlar. Güzel bir uyku için akşam yemeğinde porsiyonları küçük tutmalı ve karbonhidrat tüketimi kısıtlanmalıdır. Uyumadan en az üç saat öncesinde yemek yemekten sakınılması gerektiğini söylüyorlar.

Monotonluktan kurtulun

Uyandıktan sonra güneş ışığı altında kolları yukarı kaldırıp birkaç kez derin nefes almanın ve vücudu germenin, duyuların uyanmasına yardımcı olur. Vücuda doğal bir enerji veren sağlıklı bir kahvaltı yapılması ve su içilmesi de çok yararlıdır. Ayrıca sabah 10-20 dakika süre ile açık havada hafif bir yürüyüş yapılması, vücudun enerjisini arttırır. Monotonluktan kurtulup bir hobi edinilmesi kişinin güne daha enerjik başlamasına yardımcı olur.

Kişilerin Aktif ve Verimli Saatleri Farklılık Gösterebilir

Kaliteli ve yeterli süre uyuyan kişinin ertesi sabah daha zihinsel ve fiziksel olarak dinç ve enerjik şekilde güne başlar. Genel olarak sabah saatlerinde insan bedeninin enerji seviyesi yüksektir. Ancak kişilerin günlük yaşam ve çalışma programlarına göre daha aktif ve verimli oldukları saatler farklılıklar gösterebilir. Belli bir konuya odaklanan insanların 90-120 dakika sonra verimlerinin düştüğü gözlemlenmiştir. Yoğun çalışma sonrasında sıvı bir şeyler içmek (su, kahve, çay gibi) ve kısa süreli hareket etmek için 15 dakika ara verilmesi yararlı olur.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2016, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER