Hazır Çorbaların Sağlığa Zararları

Hazır çorba tüketimi son yıllarda oldukça çoğaldı. Ancak insanlar bu çorbaların sağlıklarına etki eden olumsuz yönlerinin henüz farkında değiller. Hazır çorbaların zararlarını merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız içeriklere göz atabilirsiniz.

Hazır Çorbaların Sağlığa Zararları

Hazır çorbalar ucuz yollu olmasından ve kolay pişmesinden dolayı insanlar tarafından çok fazla tercih ediliyor. Özellikle insanlar acıktıklarında hızlı ve pratik hazırlanacak yiyecek arayışına girdiklerinde ekmek arası döner veya hamburger gibi gıdalardan hazır çorbaların daha sağlıklı olduğunu düşünüyorlar.

Ancak bu durumda çok büyük bir yanılgıya düşüyorlar.  Çünkü hazır çorbalar içerisinde hiçbir besleyici madde içermiyor. Aksine size zarar veriyor.

Hazır çorbanın sağlığınıza zararları... 

TBHQ 

Hazır çorbalar içerisinde TBHQ  barındırır. Tersiyer bütil hidrokinon olarak bilinen bu koruyucu madde petrol yan ürünüdür ve genellikle antioksidan olarak bilinir. Ancak sentetik kimyasal içerdiği için vücuda oldukça zararlıdır.

Bu koruyucunun sadece 5 gramı bile ölümcül olabilir. Bu nedenle merdivenaltı ve  markasız satılan hazır çorbalardan  mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Yapılan araştırmalarda haftada 2kez hazır çorba tüketen kadınların %68 oranında daha fazla metabolik sendrom riski yaşadıklarını ortaya çıkarmıştır. Bu sendrom obozite, hipertansiyon, yüksek kan şekeri, trigliserit ve düşük oranda iyi HDL kolesterolüne yol açıyor. 

Aynı zamanda bu tür çorbalar tüketen kişilerde yemeyenlere göre kıyasla çok da az oranda protein, kalsiyum, demir, potasyım, A vitamini, C vitamini aldıklarını, vücutlarındaki zararlı yağ, kalori ve sodyum oranlarının çok daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2017, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER