Günde 15 dakika güneşlenmeyle D vitamini eksiği giderilir

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Denizli Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Lale Saka Baraz kış aylarıyla birlikte artan D vitamini eksikliğinin vücutta sentezlenebilen bir hormon olduğunu ve 10.00 -15.00 saatleri arasında 15 dakikalık güneşlenmeyle giderilebileceğini söyledi.

SAĞLIK 02.03.2017, 12:05 02.03.2017, 14:24
Günde 15 dakika güneşlenmeyle D vitamini eksiği giderilir

HABERDENİZLİ.COM

D vitamininin vücudun birçok bölümünde önemli görevleri olduğunu söyleyen Doktor Lale Saka Baraz, yetersiz güneş ışığı, besinlerden yetersiz alım, çeşitli barsak hastalıkları, kronik karaciğer ve böbrek hastalıkları, çeşitli ilaçların D vitamini eksikliğine neden olabileceğini söyledi.

D vitaminin önemli bir kısmının güneş ışığından alındığını vurgulayan Baraz,  “D vitamini içeren besin sayısının az olması nedeniyle bu vitaminin az bir kısmı  gıdalar ile alınır. Önemli bir kısmı ise UVB ışınları etkisiyle ciltte sentezlenir. Sentez için cilde direkt güneş ışını teması gereklidir. Uygun ışın açısı saat 10.00-15.00 arasında olduğundan, D vitamini sentezi için bu saatlerde güneşe çıkılması önerilir. Yazın uygun saatlerde tüm vücudun ya da sadece el, kol ve bacakların güneş ışığı ile ciltte hafif pembelik oluşturacak şekilde karşılaşması durumunda, deride, farklı düzeylerde vitamin D sentezi gerçekleşir. Cilt rengi açık olan bir insanda bu etkiye 15 dakikada ulaşılabilirken, koyu ciltli bir kişide bu süre 3-4 kat daha uzun olabilir. Faktör düzeyi 15 veya üzerindeki güneş koruyucu kremlerin kullanılması güneş ışınlarının deriye ulaşmasını engellemektedir. Cam ve tül arkasından güneşlenme de D vitaminini sentezini engeller” dedi

Yorumlar (0)