Gebe okulu mezunlarını verdi

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından ‘Sağlıklı Doğum ve Gebe Okulları Sempozyumu’ düzenlendi. Doğum öncesi ve doğum sonrası dönem gebe yaklaşımı konularında ilk günü teorik ikinci günü uygulamalı verilen eğitimlerin sonunda katılımcılara, Genel Berna Öztürk tarafından katılım belgeleri verildi. 

Gebe okulu mezunlarını verdi

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından anne adaylarını rahatlatmak, doğum korkusunu azaltmak ve normal doğumu kolaylaştırmak için Birliğe bağlı tüm sağlık tesislerinde görevli gebe bilgilendirme sınıfı ebeleri, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürleri, Doğumhane ve Kadın Doğum Servis sorumlu ebelerinden oluşan 35 sağlık çalışanının katılımı ile ‘Sağlıklı Doğum ve Gebe Okulları Sempozyumu’ gerçekleştirildi. Genel Sekreterlik Eğitim Salonunda düzenlenen sempozyumda; “Temel Doğuma Hazırlık Eğitimi”, “Doğum Algısı, Doğum Kasılmaları”, “Doğum Pozisyonları”, “Anne Sütü ve Emzirme”, “Erken Dönemde Anne Bebek Bağlanması”, “Doğuma Bedensel Hazırlık, Kas ve Nefes Egzersizleri”, “Loğusa Bakımı ve Egzersizleri” konularında sunumlar halinde ve uygulamalı olarak katılımcılar bilgilendirildi. Sempozyum sonunda katılımcılara Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Berna Öztürk tarafından katılım belgeleri verildi.

“Eğitimli Ebeler, Güvende Gebeler”

anne adaylarının gebelik sürecini, doğum anı ve sonrasını daha kaliteli geçirmesini sağlamada ebelere düşen rollerin büyük olduğunu vurgulayan Öztürk,Birlik olarak ebelik hizmetlerini güçlendirmek amacıyla bu sempozyumu düzenlediklerini söyledi. Öztürk: “Sağlık hizmet sunumunun her aşamasında ve başarıya ulaşmasında her sağlık çalışanının yeri vazgeçilmezdir. Fakat bilindiği üzere; ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösteren birçok demografik göstergeler vardır. Bu göstergelerden biri de bebek ölüm hızlarıdır ki; ülkelerin ekonomik kalkınma düzeyi ve bunun sağlığa yansımasını gösterir. Ülkemizde son yıllarda anne ve bebek ölüm oranlarının büyük bir hızla indirilmesinde ebelerimizin rolü büyüktür. Bu çerçevede Bakanlığımız hedefleri doğrultusunda ebelik hizmetlerini güçlendirmek, normal doğumu desteklemek ve teşvik etmek yönünde çalışmalar yapmak ana hedeflerimiz arasındadır. Birliğimiz olarak “Doğum Eylem Planı” kapsamında tüm gebelerin, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası konularında bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne adaylarına normal doğum eylemi, kasılmaların yönetimi, anne sütünün önemi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amacıyla eğitimler yapmaktayız. Bu kapsamda da Denizli DH, Servergazi, Acıpayam, Çivril, Tavas DH ve Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesinde Gebe Bilgilendirme Sınıflarını açtık, 2017 yılı Ocak ayı itibariyle de yeni düzenlemelerle “Gebe Bilgilendirme Sınıfları”nı daha etkin hale getirdik. Egzersiz salonları dizayn ederek Gebe bilgilendirme sınıflarında gebe egzersizi ve nefes egzersizi programlarını başlattık. Bu sempozyumla da ebelerimizin eğitim standartlarını yükseltmek, güncel konuları paylaşmak, gebe okullarında verilen hizmet kalitesini arttırmak ve sağlıklı doğum oranlarını arttırmayı hedefliyoruz” diye konuştu. 

 
 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2017, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243