Evde Kan Alma Hizmetleri

Evde sağlık hizmetli kapsamına giren evde kan alma ile hastalar evden dışarı çıkmadan kısa sürede kan numunelerini vererek tahlillerini yaptırabiliyorlar.

SAĞLIK 18.08.2020, 14:47
Evde Kan Alma Hizmetleri

Evde kan alma hizmeti özellikle son yıllarda uygulanmaya başlayan ve hasta açısından büyük kolaylık sağlayan hizmetlerden biridir.  Evde steril koşullarda kanlar alınarak hastanın evden çıkmamasını ve hastalık süresince daha kısa sürede teşhis edilmesine sağlamaktadır. Tetkik için hastanın hastaneye gitmeden doktoru ve sağlık hizmeti veren laboratuvarlarla ilişki kurarak evden kan alma işlemi gerçekleştirilir. Özellikle evden çıkamayacak durumda olan ileri yaşlarda veya fiziksel engeli bulunan hastalar açısından verilen hizmet oldukça önemlidir.  

Cybh Testi Nedir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kısaca Cybh olarak bilinmektedir. Çok eşli yaşayan kişilerde veya korunmasız cinsel ilişkide bulunan kişilerin karşılaştığı hastalıklardır.  Bu yaşam tarzı olan kişilerin mutlaka yılda iki kez en azından Cybh testi yaptırması çok önemlidir.  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar diğer hastalıklardan farklı olarak uzun sürede belirti gösterir.  Dolayısıyla bu uzun süre içinde hastalığın ilerlemiş olması kaçınılmazdır.  Özellikle genital bölgede akıntı,  kasıklarda şişme ve vücudun belli bölgelerinde yaralarla kendini gösterir.  Genellikle erkeklerle kadınlar da aynı belirtiler oluşur. Bazı durumlarda genital bölgede siğil olur ve bu özellikle kadınlarda olması durumunda rahim ağzı kanserine sebep olan ve tedavisi uzun süre yapılamayan ya da sonuç vermeyen hastalıklardır. Bu nedenle tespit edilmeleri kısa sürede tedaviye başlanması cinsel yolla bulaşan hastalıklar da önem taşımaktadır.

Cybh Testi Kan Testi

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genellikle genital bölge de belirtilerle kendini gösterir.  Kadın ve erkeklerde birbirine benzer belirtiler olsa da farklı biçimlerde de oluştuğu gözlenir.  Ancak kadın ve erkeklerde görülen ortak belirtiler idrar yaparken yanma,  sık sık idrara çıkma isteği, akıntı,  cinsel ilişki sırasında ağrı cinsel ilişkiden sonra kanama,  özellikle genital bölgede uçuk biçiminde olan kabarcıklı lezyonlar cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileridir.  Ayrıca bunun dışında hepatit B ve hepatit C hastalığı da aynı şekilde cinsel yolla ve kan yoluyla bulaşır.  Ancak belirtileri diğerlerinden daha farklıdır.  Genellikle ateş,  lenflerde şişme,  halsizlik,  iştahsızlık,  kilo kaybı biçiminde kendini gösterir.  Bu tür şikâyetleri olan hastaların en kısa sürede hekime başvurmaları ve Cybh testi yaptırmaları çok önemlidir.  Erken teşhis her zaman hastalığın daha kısa sürede ve şifa ile sonuçlanmasını sağlar.  Bu nedenle en kısa sürede doktora giderek tedavi olmak gerekir.

Tahlil Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Günümüzde çok sayıda tetkik yapan laboratuvarlar bulunmaktadır.  Her tahlil her laboratuvarda yapılmasa da büyük çoğunluğu yapılmaktadır.  Tahlil fiyatları ile yalnızca kan numunesi alınarak yapılmaz.  İdrar numunesi,  süprüntü,  biyopsi incelemesi,  sperm, gaita yani dışkı alınarak tahliller yapılır.  Dolayısıyla her birinin çalışılması incelenmesi farklılıklar gösterir. Bu nedenle aralarında fiyat farkı bulunur.  Genellikle kan numunesi alınarak yapılan tahliller maliyeti düşük olan ve kısa sürede sonuçlanan tahlillerdir.

Tahlil Tetkik Ücretleri

Tahlil tetkik ücretleri farklı tahliller yapılması durumunda farklılık gösterir.  Günümüzde devlet hastaneleri, özel hastaneler ve özel laboratuvarlarda tahlil tetkikleri yapılır. Birçok farklı tetkik bulunmaktadır.  Kan numunesi ile incelenen tetkikler,  idrar ve gaita yani dışkı incelenerek yapılan tetkikler veya parça alınarak patoloji laboratuvarlarında yapılan tetkikler,  süprüntü alınarak yapılan tekniklerdir.  Dolayısıyla tetkiklerin birbirinden farklı olması farklı biçimlerde incelenmesi gerektirir.  Aralarında fiyat farkları bulunur.  Bu konuda en doğru bilgiye tahlil yaptırılacağı laboratuvarı arayarak bilgi almaktır.

Evde Kan Alma

Evde kan alma son yıllarda uygulanmaya başlanan sağlık hizmet sektörlerinden biridir.  Evde kan alma yöntemi özellikle durumu ağır,  fiziksel engeli bulunan veya ileri yaştaki hastalar açısından oldukça önemli hizmetlerden biridir.  Hastanın talep etmesi durumunda T.C. numarasını bildirmesi ve randevu alınması yeterlidir.  Laboratuvarlar evde kan alma hizmeti ile tecrübeli ekipler tarafından steril koşullarda kan numunesi alarak hizmet verir.  Bu da hasta açısından son derece önemlidir.  Özellikle hekimlerin önerisi ile son zamanlarda en fazla tercih edilen yöntemlerden biridir.

Evde Kan Alma Hizmetleri

Son yıllarda hizmet sektörlerine bir yenisi daha eklenmiştir. Evde sağlık hizmetli kapsamına giren evde kan alma ile hastalar evden dışarı çıkmadan kısa sürede kan numunelerini vererek tahlillerini yaptırmış olmalarıdır. Bunun yanı sıra yoğun iş temposu ile çalışan kişilerin laboratuvara gitmek için zaman bulamamaları durumunda evde veya işyerinde kan alınarak verilen hizmetler açısından değerlendirildiğinde son derece konforlu hizmetlerden biridir. Günümüzde gerek hekimlerin önerisi ve gerekse hastaların tercihi ile oldukça yaygın hizmetlerden biridir.

banner1640
Yorumlar (0)