Dünyada 40 milyon AIDS’lı var

Denizli Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doktor Avni Öztürk, dünya genelinde 40 milyon AIDS hastası olduğunu belirtti.

Dünyada 40 milyon AIDS’lı var

Denizli Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doktor Avni Öztürk, dünya genelinde 40 milyon AIDS hastası olduğunu belirtti. 2011 yılında 3 milyon kişinin AIDS nedeniyle hayatını kaybettiğini, AIDS ve aynı virüs tarafından meydana gelen diğer hastalıkların belirtilerinin hemen hemen aynı olduğunu belirten Öztürk, “AIDS ya da ilgili hastalıklarından birine yakalanmış bir kişi için bu belirtiler çok ısrarcıdır ve nedeni yok gibi görünebilir. Kişi hiçbir zaman kendisini neyin hasta ettiğini bulamaz ve hastalığın üstesinden gelemez. Bu durumda fiziksel ve zihinsel aktiviteleri etkileyen, sebebi açıklanamayan aşırı bir yorgunluk, zayıflama ya da diyet gibi herhangi bir aktivite söz konusu olmadan iki aydan kısa bir sürede 7-10 kilo kaybı olabilir. Uyku sırasında kişinin üstünü sırılsıklam edecek derecede terlemesi, sebebi bilinmeyen bir şekilde vücuttaki salgı bezlerinin kabarması bu dönemde karşılaşılan olaylardır” dedi.

Cinsel temasla bulaşıyor

AIDS’in en önemli bulaşma yolunun cinsel temas olduğunu vurgulayan Öztürk, “AIDS meni ya da kanla temasa neden olabilecek her türlü cinsel etkinlikte bulaşma riski vardır. Bulaşma için HIV taşıyıcısıyla yapılan tek bir cinsel temas bile yeterli olmakta ancak cinsel temas sayısı arttıkça bulaşma riski artmaktadır. Korunmasız cinsel ilişkiden kaçınarak ya da enfekte olmayan eşle monogamik bir ilişki sürdürerek HIV enfeksiyonunun bulaşması önlenebilmektedir. Cinsel temas sırasında prezervatif kullanılmasının koruyuculuğu, prezervatif lateks olması, doğru ve sürekli kullanılması, yırtık ya da delik olmaması kaydıyla kanıtlanmıştır. Kadınlar için hazırlanmış olan intravajinal kondomlar da doğru ve sürekli kullanımla etkili olmaktadırlar. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa hastanın yaşam süresinin o kadar uzayacaktır” diye konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2012, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER