Dermaroller Nasıl Kullanılmalıdır?

Yaşlanma ve akne izlerini ortadan kaldırmaya yarayan ayrıca cilt lekeleri ve saç kaybı tedavilerinde kullanılan dermaroller, hasar görmüş olan cilt yüzeyinin yenilenmesine ve yeni hücre oluşmasına destek olmaktadır.

SAĞLIK 20.07.2020, 15:05 20.07.2020, 15:08
Dermaroller Nasıl Kullanılmalıdır?

Cilt tazeleme amacıyla kullanılan yöntemler arasında yer alan Dermaroller, en fazla yüz bölgesinde tercih edilmektedir. Dermaroller'in Uzak Doğu bölgelerinde yüzyıllardır tıp alanındaki gelişmeleri takiben hastalara uygulandığı bilinen bir gerçektir. Bu aletlerin kullanımı bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Fakat iğne uçlu dermarollerin kullanımı konusunda genel olarak bildirilen bazı özellikler bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve herkes tarafından uygulanan en popüler kullanım şekli, uygulama bölgesinin dezenfekte edilmesidir.

Bunun yanında uygulamaya geçmeden önce ellerin antibakteriyel sabunlarla iyice yıkanması ve gerektiği yerlerde jellerle bakımının yapılması gerekmektedir. Uygulama aşamasında ise iğne uçlarının uygulama bölgesine dik bir açıyla yerleştirilmesi ve bastırmak suretiyle uygulanması, en kabul gören yöntemlerden biridir. Son olarak uygulama bölgesinin en az 5, en fazla 8 defa taranması da en etkili verimi alabilmek için önemli rol oynayan etkenlerden biridir.

Dermaroller Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Dermaroller'in saç dökülmesi aşamasında 540 iğne kullanılarak uygulandığı, doğru bilinen bir yanlıştır. Uzun saç ekimlerinde 540 adet iğne uygulanması, saçların ekilmesinden ziyade oluşacak saçlarında kopmasına neden olabilmektedir. Ayrıca halk arasında bilinen ve yanlış olan her yaşta aynı iğne sayısının kullanıldığı bilgisi de yaygın bir kanıdır. Yaşa göre dermaroller üzerinde kullanılan iğne sayısında azalma gerçekleşmektedir.

Farklı cilt tiplerine sahip her insanın aynı ürünleri kullanabileceği yanılgısı da ülkemizde sıklıkla gözlemlenebilmektedir. Son olarak yanlış kabul etmemiz gereken bilgilerden biri de dermaroller saç çıkartıcı ürününün hafif bastırılarak uygulanmasıdır. Dermaroller'in asıl kullanımı, bastırılarak uygulanmasıyla gerçekleştirilmektedir.

Yaşlanma ve akne izlerini ortadan kaldırmaya yarayan ayrıca cilt lekeleri ve saç kaybı tedavilerinde kullanılan bu ürün, hasar görmüş olan cilt yüzeyinin yenilenmesine ve yeni hücre oluşmasına destek olmaktadır.

Dermarollerin Etkileri Neledir?

Dermarollerin kullanımı sırasında cilt üzerinde oluşan minik hasarların vücudun tamir süresini başlattığı bilinmektedir. Yani cildin sorunlarını çözebilmesi için yine kendi yöntemlerini kullanabilmesi tetiklenmektedir. Bu sayede vücut içerisinde kolajan üretimi tavan yapmakta ve iyileşme süreci hız kazanmaktadır. Aynı zamanda oluşan komplikasyonlar sayesinde elastin yapısının stimüle edilmesiyle hücre bölünmesi gerçekleştirilir ve kan dolaşımının artması sağlanmaktadır.

Bu bağlamda yaşa bağlı olarak gelişen kırışıklıkların giderilmesi ve ölü cilt tabakası üzerinde yer alan derilerin uzaklaştırılması gerçekleştirilmektedir. Son olarak dermaroller kullanılmasıyla canlı hücrelerin tekrar aktif hale gelmesi ve ciltte anti-aging depolanmasının sağlandığını da belirtmekte fayda var.

Dermarollerin Etkisi Ne Kadar Zaman Sonra Görülmektedir?

Dermaroller'in etkisi, yüzyıllardır kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Bireylerin cilt tiplerine bağlı olarak oluşan komplikasyonlar ve yararlar bile değişim gösterebilmektedir. Bu değişimlerin oluşmasında sorunun büyüklüğü ve yaş, belirleyici rol oynayan etmenler arasında sayılabilmektedir. Dermaroller kullanımı sonrası etki süresi ise cilt tipine göre belirlenmektedir. Genel manada uygulamanın etkisini gösterebilmesi için üzerinden birkaç hafta veya birkaç ay geçmesi gerekmektedir.

Bu durum aynı şekilde kişilerin yaşına bağlı olarak değişim gösteren faktörlerden biridir. Fakat gerçekleştirilen klinik deneylere göre yaklaşık 2 hafta içerisinde cilt üzerinde gerçekleşen etkilerin gözlemlenebilmesi mümkündür. Son olarak kişilerin vücudunda bulunan rahatsızlıklara bağlı olarak dermarol kullanım türünün ve tercihinin doğru olarak belirlemesinin de etki süresini hızlandırdığını belirtmekte fayda var.

Yorumlar (0)