DDH’ye Bebek Dostu Hastane Ünvanı Verildi

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Denizli Devlet Hastanesi’ne Bebek Dostu Hastane ünvanı verildi. 

SAĞLIK 06.10.2017, 12:41
DDH’ye Bebek Dostu Hastane Ünvanı Verildi
banner1665

Denizli bir bebek dostu ünvanına sahip hastaneye daha kavuştu. Servergazi, Acıpayam, Tavas ve Çivril Devlet Hastanelerinden sonra şimdi de Sağlık Bakanlığı tarafından anne sütünün özendirilmesi ve annelere emzirme konusunda doğru alışkanlıkların kazandırılması konusunda yapılan çalışmalar sonucu Denizli Devlet Hastanesi’ne de Bebek Dostu Hastane ünvanı verildi. 

Denizli Devlet Hastanesi’nde düzenlenen törenle Vali Yardımcısı Ali Cergibozan Denizli Devlet Hastanesi Yöneticisi Uz. Dr. Mehmet Erkaleli’ye Bebek Dostu Hastane plaketini verdi.  Cergibozan yaptığı konuşmada bu tür başarıların bir ekip işi olduğunu ve Denizli Devlet Hastanesi’nde de ekip ruhunu gördüğünü belirterek, Bebek Dostu Hastane unvanının kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.  Törenden sonra Vali Yardımcısı Ali Cergibozan beraberindeki heyetle birlikte Kadın Doğum Servisi’ni ziyaret etti ve doğum yapan annelere çeşitli hediyeler verdi.
    
Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk birliğe bağlı hastanelerde anne sütünü teşvik etmek, emzirmenin önemine vurgu yapmak adına çalışmalar yürütüldüğünü Bebek Dostu Hastanelerin de bu çalışmaların bir mükafatı olduğunu söyledi. Öztürk: “Ülkemizde 1991 yılından beri anne ve çocuk sağlığı hizmetleri kapsamında çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, ölümlerin önlenmesi amacıyla diğer çocuk sağlığı programlarıyla birlikte Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı yürütülmektedir. Bu program çerçevesinde tüm Türkiye’de gebelik döneminden başlanarak annelere ilk 6 ay sadece anne sütü, sonrasında da uygun tamamlayıcı beslenme ile beraber 2 yaş ve ötesine kadar bebeğini emzirmesi öğütlenmektedir. Aynı zamanda uzmanlarca oluşturulan güncellenmiş eğitim protokolü dâhilinde eğitilmiş sağlık personeli ile gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastanelerimiz ‘Bebek Dostu Hastane’ unvanı almaktadır. Bu kapsamda Denizli Devlet Hastanesi de Bebek Dostu Hastane ünvanını almaya hak kazandı. Denizli Devlet Hastanesi Yönetimine ve bu ünvanın alınmasında emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.


 

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)