Cybh Testi Nedir?

Akraba veya babalık testi yani DNA testleri herkes için yapılabilir.

SAĞLIK 14.09.2020, 17:19
Cybh Testi Nedir?
banner1551

Cybh testi harflerinin açılımı cinsel yolla bulaşan hastalıklar anlamına gelir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar frengi,  HIV virüsü,  AIDS gibi hastalıklardır.  Bunun dışında cinsel yolla bulaşan hastalıklar ise teşhis edildiği durumda tedavi edilmezse ölümle sonuçlanmaktadır.  Frengi tıpta Sifiliz olarak bilinir. Sifiliz hastalığı bir bakteriden oluşur.  

Bu bakterinin vücuda girmesi ile hastalık oluşur ve öldürücü boyutlara kadar gider. Diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların en kısa sürede tetkik edilip teşhis edilmesi ve tedaviye başlanması gerekir.  Tanıda geç kalmak bakterinin diğer organlara yayılması anlamına gelir ki bu da vücutta tedavi edilse bile çok ciddi hasarlar oluşturur.

Babalık Testi Nedir?

Babalık testi yaptırmanın birtakım prosedürleri vardır ve babalık testi fiyatı kuruma göre farklılık gösterebilir. Yalnızca merak üzerine testi yaptırılırsa bu basit prosedür içerir. Doğan çocuğun hastanede karışmış olma şüphesi veya yıllar sonra ortaya çıkan bir çocuğun ebeveynlerinin tespit edilmesi amacıyla yapılacaksa babalık testi yanında annelik testi kardeşlik testi ve kromozom analizleri de birlikte yapılır.  Babalık testi için kişinin kendisinin merkeze gelmesi ya da gelemeyecek durumda olan kişilerin özel kit ve dokümanlar ile örnek alınır.  

Ancak bu tür testlerin sonuçları mahkemede kullanılmaz.  Kişisel bilgilendirme amaçlı testlerdir.  Bir de bugün yasal test olanlar vardır.  Yasal testler için önce kimlik tespiti yapılması gerekir ve babalık testi fiyatı araştırması yaparak sizde bu testten yararlanabilirsiniz. Fotoğraflar,  birtakım belgelerin imzalanması gerekir.  Yurt dışında olması durumunda konsolosluklar aracılığı ile yapılır.

Babalık Testi Fiyatı

Akraba veya babalık testi yani DNA testleri herkes için yapılabilir.  DNA testleri günümüzde özellikle son yıllarda sıklıkla talep edilen ve yapılan testlerdir. Bu konuda tek bir fiyat bilgisi vermek oldukça zordur.  Babalık testi fiyatı farklı laboratuvarlarda kullanılan teknolojiye göre değişiklik gösterir.  Babalık testi yani DNA testi fiyatı her yıl sağlık bakanlığı verileri dikkate alınarak güncellenmektedir.

Cybh Testi Nasıl Yapılır?

Cinsel yolla bulaşan hastalık köklerinde enfeksiyon etkisi aranmaktadır.  Bu hastalıklar cybh testi ile hepatit B, hepatit C virüsü, Sifiliz, frengi, Clamidya, trachomatiş antijeni, herpes simpleks tip 2 antikorları jinekoloji uzmanı ve üroloji uzmanları tarafından alınan servikal veya üretral süprüntü kültür antibiyogramı ve üreoplazma uralyticum, mycoplasma, hominis etkenlerinin araştırılması yapılır. Testler cinsel ilişkide bulunan 2 ortak için hazırlanır. 

İkisinin de bu testleri yaptırması gerekir. Testler şunlardır; HBS AG, anti HBS,  anti HCV,  anti-hiv,  vdrl tpha,  klamidya, trakomatis, hsv tip2 IgG, hsv tip 2 IgM, servikal veya üretral süprüntü, kültür antibiyogramı,  üreoplazma,  urealyticum,  mikoplazma hominis testleri özel koşullarda numune alınıp yapılan testlerdir.

Hiv Testi Neden Yapılır?

Vücuda HIV virüsünün teşhis edilebilmesi için riskli kişinin teması üzerinden belli bir zaman geçtikten sonra yapılması gerekir.  Bunun nedeni ise kişiden kişiye değişen bağışıklık sisteminin ve HIV virüsüne karşı farklı bir biçimde tepki vermesidir.  Bu tepkiler kişiden kişiye değişir.  Bu nedenle test süresi ve test sonucu farklılıklar gösterir. Bu koşullarda en doğru ve güvenilir test süresi temasta bulunduktan 14 gün sonra yapılan testtir.  

Bu testte eğer virüs alınmışsa muhtemelen pozitif çıkar.  Ancak negatif çıkması durumunda 90 gün sonra tekrar bir test yaptırmak gerekir.  Bu süreye pencere dönemi adı verilir. Hiv Testi doğru sonuç alınabilmesi için pencere döneminin geçmesini beklemek gerekir.  Günümüzde teknolojik gelişmeler ve kullanılan cihazlar pencere dönemi suresini 14 gün gibi kısa bir süreye çekmiştir. Yani riskli temas durumumdan sonra sağlıklı test sonucu alınabilmesi için üzerinden 14 gün geçmesi gerekir.  14 günün sonunda ve daha sonrasında yapılan hiv testi büyük oranda doğru sonuç olduğu söylenebilir.

Yorumlar (0)
32°
açık
Denizli Büyükşehir Belediyesi facebook twitter instagram youtube iletisim denizli buyuksehir belediyesi