Çocuk Diş Doktoru Neden Tercih Edilmelidir?

Ağız ve diş sağlığına yönelik erken teşhis konulabilir bir durum varsa bunların fark edilmesiyle beraber çocuklarınız, yeni bir dünya olarak diş doktorlarıyla tanışarak çürüksüz bir yaşam için ilk adımlarını da bu şekilde atarlar.

SAĞLIK 29.12.2020, 17:38 29.12.2020, 18:04
Çocuk Diş Doktoru Neden Tercih Edilmelidir?

Çocuklarınızın ağız ve diş sağlığı için çocuk diş doktorlarıyla ne kadar erken yaşta tanışırlarsa, o kadar çok daha çürüklerle mücadele edebilir ve dişlerini koruyabilirler. Günümüzde diş doktorlarının ilgi ve alakasıyla birlikte ağaç yaşken eğilir ata sözünden yola çıkarak, çocuklarınızın küçük yaşlarda diş doktorlarıyla tanışmasına ön ayak olabilirsiniz.

DSÖ'ye göre 6 ay ile 1 yaş arasında ilk diş muayenesi, bebekler için en uygun zamandır. Ağız ve diş sağlığına yönelik erken teşhis konulabilir bir durum varsa bunların fark edilmesiyle beraber çocuklarınız, yeni bir dünya olarak diş doktorlarıyla tanışarak çürüksüz bir yaşam için ilk adımlarını da bu şekilde atarlar. Yaşadığınız şehre göre Antalya çocuk diş doktoru ile ortak yürüteceğiniz bu tedavide eğer daha büyük yaşta bir çocuğunuz varsa ve ilk kez doktora götürülecekse, bu konuda kendisine heyecan dolu konuşmalar yapmaksızın, sıradan bir doktordan farksız şekilde tavrınız nasılsa o şekilde konuşmalısınız.

Eğer çocuğunuza diş doktoruna gitmeden önce “acımayacak ve korkma tamam mı?” diye temkinde bulunursanız, çoğu zaman çocuğunuzun alakasız bir şekilde fikrini değiştirebilir ve korkulacak bir şey varmış gibi düşünmesine neden olabilirsiniz. Çocuklarınız, sıradan bir tedavi süreci olarak doktorlara gittiği gibi diş doktorlarına da gidebilir olduklarını anlamalarına izin verin. Hiçbir şekilde ödül ya da hediye almak, diş tedavisi sonrasında olağan bir duruma getirmemeye özen göstermelisiniz.

Ayrıca çocuklarınızın diş doktorlarına karşı diş çürükleri ya da iğnelerle alakalı olarak korkutucu cümleler kurmamaya özen gösterin. Bu tip durumlar, çocuklarda diş hekimlerine karşı korku başlatacağı gibi onların hiçbir şekilde ağız ve diş sağlığına karşı özen göstermeyecekleri anlamını taşır. Bu nedenle bırakın çocuğunuz, randevu konusunda nasıl rahat ya da endişe içerisinde olursa, o şekilde kalsın… Sizlerde çok rahat şekilde davranarak çocuklarınızı yönlendirmemeye çalışın.

İlk Diş Sağlığı Tedavisinde Neler Yapılır?

Eğer ilk kez çocuğunuz diş tedavisi olacaksa, bu konuda diş doktorlarının uzmanlık alanları olarak çocukların bulunduğu ortama sıcak davranması sağlanır. Günümüzde çocuk diş doktorları tarafından hem ayna hem de ışık gibi ekipmanlar, basit ve kolay şekilde tanıtılırken çocuklarınızın sorunları dinlenir, tedavi alternatiflerinde neler yapılacağı hakkında bilgi sağlanır. Bu şekilde önemli konulardan biri olan beslenme ile alakalı da çocuğunuzun yanında bilgi paylaşımı yapılarak, çocuğunuzun yönlendirici olarak sağlıklı besinler tüketmesi sağlanmış olur.

Anne ve baba, tüm beslenme ve diş koruyucusu olarak bilgilendirilmektedir. Günümüzde de ilk diş muayenesi olarak canı yanmayacak şekilde ve de oyun oynama imkânı sunulan muayene ortamında Antalya çocuk diş doktoru olarak en doğru pedodontistler aracılığıyla hizmet ve destek alabileceğiniz klinikler bulunmaktadır.

Çocuklara yönelik diş doktorlarının olduğu kliniklerde can yanmayacak şekilde ilk diş muayenesi sağlanırken, genel olarak oyun oynanır gibi zamanın geçmesi ve diş hekimine alıştırma ilk muayene ile birlikte tamamlanır. Bu şekilde de diş hekimi fobisi oluşması önlenmiş olacaktır.

Yorumlar (0)