Çay demlerken dikkat etmemiz gerekenler

Çay demlerken dikkat etmemiz gereken bir kaç kurallar var. Aksi takdirde sağlığımızdan olabiliriz. 

Çay demlerken dikkat etmemiz gerekenler

Aksi takdirde demlediğiniz çay, sağlığımızı tehdit edebiliyor kısa zamanda ortaya çıkmasa, ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık problemlerine sebep olabiliyor.
İşte çay demlerken dikkat edilmesi gerekenler…

Türk mutfağının geleneksel içecekleri arasında önemli yeri olan çay tiryakilerinin vazgeçilmezi,  Bunun yanında Bitki çayları her ne kadar sağlığımız için çok yararlı olsa da çayın yeri ve önemi her zaman farklıdır.

Ancak yanlış şekilde demlediğimiz çaylar çeşitli sağlık sorunlarını ortaya çıkabiliyor.
 
İşte çayı demlerken dikkat edilmesi gerekenler ve yanlış çay demlemenin neden olduğu hastalıklar…

1-Çayın acı olmaması ve uzun süre dayanması için 

Çayın acımaması ve uzun süre dayanması için demlemiş olduğunuz çayı ocak üzerinde bekletmemenizi tavsiye ederiz. Uzun süre ocak üzerinde duran çayın acımasına sebeb olabilir.

Bu nedenle çay iyice demlendikten sonra kesinlikle ocak üzerinden alınmalısınız. Aksi taktirde başta  gastrit ve ülser olmak üzere midede meydana gelebilecek hasarlara sebebiyet verebilir.

2- Çayı yüksek ısıya maruz bırakmayın 

Çayı demlerken yada demledikten sonra yüksek ısıya maruz bırakmayın. Yüksek ısıya maruz kalan ve demlenen çay insan sağlığı için büyük tehdit oluşturabilir.

Sürekli yüksek ısıda ve kaynar bir şekilde içilen çay ilerleyen zamanlarda kanser hastalıklarına sebebiyet verebilir.

Dışarı da içtiğimiz çayların yüksek ısıya maruz kaldığı nasıl anlarız diyorsanız,  acımaya yüz tutmuş ağzınızda fazla buruk bir tat bırakmasından anlayabilirsiniz.

3-Çayı kaynamamış su ile demleyin

Çayı kesinlikle kaynamamış su ile demlemeniz gerekir. Aşırı bir şekilde kaynamış su çaya döküldüğü zaman çayın içerisinde bakteri oluşmasına sebebiyet verebilir.  

Çayın tadının acıması da genellikle bu sebeplerden meydana gelmektedir. Çay demlerken yapılan bir diğer hata ise daha henüz çay suyu sıcakken üst demliğe çay koyulmasıdır.  Bu yöntemle çay rutubet alır  ve henüz demlikteyken bayatlar. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243