Büyükbaş hayvanlarını aşılatmayana 5 bin lira ceza verilecek

Denizli’de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, 17 Eylül- 17 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek ‘Şap Aşılama Kampanyası’na katılmayan, tüm uyarılara rağmen büyükbaş hayvanlarını aşılatmayan yetiştiricilere 5 bin 385 lira idari para cezası verileceğini söyledi.

Büyükbaş hayvanlarını aşılatmayana 5 bin lira ceza verilecek

Denizli’de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, 17 Eylül- 17 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek ‘Şap Aşılama Kampanyası’na katılmayan, tüm uyarılara rağmen büyükbaş hayvanlarını aşılatmayan yetiştiricilere 5 bin 385 lira idari para cezası verileceğini söyledi. Hayvanlarını aşılatmayan yetiştiricilerin başka il ve ilçelere hayvan sevki yapamayacaklarını, hayvancılık desteklemelerinden da faydalanamayacaklarını belirten Müdür Kutlu, “Şap hastalığının görüldüğü işletmelerde büyük ekonomik kayıplara neden olabilmektedir. Bu ekonomik kayıpların azaltılması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütülmekte olan “Şap aşılama kampanyası” çerçevesinde ilkbahar döneminde tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar son bahar döneminde büyükbaş hayvanlar, yılda iki kez şap hastalığına karşı aşılanmaktadır. İlimizde hedefimiz merkez ve 18 ilçe merkezi ile 357 köy ve 88 kasabada, 27 bin230 işletmedeki 212 bin 141 büyükbaş hayvanın tamamını aşılamaktır.” Dedi.

İki aylıktan büyük büyükbaş hayvanlar aşılanacak

İl ve ilçe teşkilatlarımızda görevli veteriner hekim ve veteriner sağlık teknisyenleri tarafından belde ve köylerdeki tüm hayvancılık işletmelerinde bulunan büyükbaş hayvanların, gebe hayvanlarda dahil olmak üzere 2 aylıktan büyüklerin aşılanacağını söyleyen Kutlu, “Yaklaşan Kurban Bayrımı döneminde kurbanlık olarak sevk edilecek küçükbaş hayvanlara da şap aşısı yapılacaktır. Aşısız hayvanların sevkine izin verilmeyecektir. Türkiye hayvancılığını ekonomik yönden tehdit eden birçok hastalıkla mücadele ettiğimiz gibişap hastalığına karşı da etkin bir mücadeleyi hedefliyoruz. Bu mücadelemizde vatandaşlarımızın da köylerine gelen teknik elemanlara hayvanlarını aşılatmak suretiyle yardımcı olacaklarına eminiz. Amacımız hayvan sahiplerine ceza uygulamak değil Denizli’mizi hayvan hastalıklarından ari bir bölge haline getirerek yetiştiricilerimizin hayvancılık sektöründen daha fazla gelir elde etmelerini sağlamaktır.” Şeklinde konuştu


haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2012, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER