Burun Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?

Hassas bir operasyon olan burun estetiği özellikle cerrahi operasyon tekniği kullanılarak yapıldığında ciddi boyutlarda dikkat gerektirmektedir.

SAĞLIK 21.09.2020, 15:29 21.09.2020, 22:32
Burun Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?
banner1551

Burun estetiği, tıp dilinde rinoplasti olarak adlandırılan bu estetik çeşidi burun şeklinde değişkenlik yapılan cerrahi operasyonlar olarak bilinir. Bu estetik çeşidi zaman içerisinde burunda oluşan deformasyonların önlenmesi, memnun olunmayan burun şeklinin düzeltilmesi ya da burun kaynaklı nefes sorunlarının çözülmesi için uygulanmaktadır. Kötü bir burun görüntüsü kişinin psikolojisini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle uygulana bu cerrahi operasyonun alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Cinsiyet ayrımı yapılmaksızın uygulanabilir olan bu cerrahi operasyon, burunda oluşan sorunların sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Estetik operasyonlar arasında en fazla uygulanan burun estetiği operasyonunda ana hedef sağlıklı bir solunun sağlanmasıdır.

Kulak, burun, boğaz alanında uygulanan  estetik ameliyat türleri arasında yer alan bu estetik çeşidi burunun işlevlerini düzenli olarak yerine getirebilmesi için uygulanmaktadır. Ayrıca estetik görünüm içinde yapılan bu uygulama günümüz teknolojileri ile yeni bir boyut kazanmıştır. 

Burun Estetiği Nasıl Yapılır? 

Burun estetiği, operasyon öncesi yapılan detaylı muayeneler ile belirlenen alanlarda yapılır. Burun kemiği, kıkırdak ya da deri dokusunun tamamı üzerinde uygulanabilecek olan bu estetik tek bir alanda da uygulanabilmektedir. Bu estetik öncesinde kişinin isteği oldukça ön plandadır.  Rinoplasti operasyonu öncesi istenilen burun modeli için farklı burun fotoğrafları bilgisayar ortamında kişinin yüz çerçevesinde gösterilir. Burun modeline karar verildikten sonra genel ya da lokal anestezi yardımı ile cerrahi operasyon başlatılır. Burun içinden ya da alt kısımda oluşturulan küçük bir kesik yardımı ile yapılan bu estetik operasyonu her iki teknikle de yapılabilmektedir. Ortalama 2 saat gibi bir süreci kapsayan burun estetiği sırasında uygulanan teknikler fiyat farklılıkları içerebilir. 

Burun Estetiği Fiyatları? 

Burun estetiği fiyatları, günümüzde en çok tercih edilen estetik yöntemleri arasında bilinen bu operasyon türü fiyatlandırma da birçok faktörden etkilenmektedir. Bu faktörler arasında yer alan en önemli detay yaptırılmak istenilen estetiğin boyutudur. Ayrıca ilgili estetiğin cerrahi operasyona dayalı ya da ameliyatsız olarak tercih edilmesi ve bu operasyonlar sırasında kullanılacak olan cihazların çeşitliliği de estetik fiyatları üzerinde etkilidir. Operasyonun yapılacağı hastane ya da klinik tercihi, doktor tercihi, ameliyat süresince hastanede kalış süresi gibi etkenler bu fiyat aralığında etkilidir. 

Burun Estetiği Sonrası

Yüzün burun bölgesinde yapılan bu estetik sonrası dikkat edilmesi gereken belirli kurallar bulunmaktadır. Hassas bir operasyon olan bu estetik özellikle cerrahi operasyon tekniği kullanılarak yapıldığında ciddi boyutlarda dikkat gerektirmektedir. Estetik sonrası hafif şiddette görülen ağrıların en aza indirilmesi adına düzenli ağrı kesici alımının yapılması gerekmektedir. Ayrıca burundan oluşan geniz akıntısının hastaya kusma, ya da mide bulantısı gibi rahatsızlıklar vermemesi adına ameliyat süreci sonrasında en az 10 gün yüksek yastıkta yatması önerilmektedir. Ayrıca bu ameliyat sonrasında burnun gerilmesine sebebiyet verilen aşırı yüz mimiklerinden ve kahkaha atılmasından kaçınılmalıdır. Ameliyat sonrasında oluşan morluk ve şişlik görünümlerinin zaman içerisinde sağlıklı bir görünüme kavuşması için burun herhangi bir darbe alımından korunmalıdır.

Ayrıca bu ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biri ise diş fırçalama sırasında burnun zedelenmesi işlemidir. Bu nedenle diş fırçalama sırasında yumuşak bir fırça kullanılmalı ve yavaş hareketler ile fırçalanmalıdır. Bu estetik ameliyatı sonrasında burun içerisinde oluşan yaralar nedeni ile burunda tıkanıklık görülebilmektedir. Ameliyat sonrası burun içine yerleştirilen tamponun çıkartılana kadar su ile temasından kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca iki haftalık süreç boyunca sigara ve alkol tüketiminin durdurulması da burun estetiği sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerdendir.

https://www.erkinonsal.com/burun-estetigi/ <-- hakkında bilgi için hemen sitemizi ziyaret ediniz.

Yorumlar (0)
12°
açık
Denizli Büyükşehir Belediyesi facebook twitter instagram youtube iletisim denizli buyuksehir belediyesi