Bebeklerde dudak ve damak yarıkları, Anne rahminde oluşuyor

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Doktor Osman Köseli, dudak ve damak yarığı oluşumunda hamilelik sırasında doktor kontrolü dışında alınan ilaçlar ve beslenme yetersizliğinin etkili olduğunu söyledi.

Bebeklerde dudak ve damak yarıkları, Anne rahminde oluşuyor
Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Doktor Osman Köseli, dudak ve damak yarığı oluşumunda hamilelik sırasında doktor kontrolü dışında alınan ilaçlar ve beslenme yetersizliğinin etkili olduğunu söyledi. Dudak ve damak yarıklarının, bebeğin anne rahmindeki gelişimi sırasında oluştuğunu belirten Köseli, “Bebeğin normal gelişiminde hamileliğin 5 - 6. haftalarında dudaklar, 10. haftasında ise damak birleşir. Yarık ile sonuçlanan dudak ve damağın birleşme kusuru, her yeni doğan bin bebekten birinde görülür. Erkeklerde daha çok dudak yarığı, kızlarda damak yarığı görülmektedir. Yaklaşık 600 doğumdan birinde dudak yarığı, 2500 doğumdan birinde ise damak yarığına rastlanmaktadır. Dudak ve damak yarığının oluşmasında değişik etkenler vardır. Bu etkenlerin başında kalıtsal özellikler ve annenin hamileliliğin erken döneminde doktor kontrolü dışında kullandığı ilaçlar gelmektedir. Ayrıca annenin hamilelik döneminde yetersiz beslenmesi, radyasyona maruz kalması, uyuşturucu kullanımı, anneye ait hastalıklar, çevresel faktörler, annenin sigara ve alkol alışkanlığı, infeksiyon, folik asit ve B vitamini eksikliği bu duruma yol açabilir. Yarık dudak ve damaklı doğan bebeklerin bir kısmında yarık dudak ve damak dışında vücutlarında başka bir takım doğumsal anomaliler de görülebilir. Bebekler ayrıntılı muayeden geçirilir” diye konuştu.

Rahat beslene olmaz

Dudak ve damak yarığı olan bebeklerde başlangıçta beslenme sorunları, ilerleyen ay ve yıllarda orta kulak iltihabı, işitme güçlükleri, konuşma bozuklukları, estetik sorunlardan kaynaklanan psikolojik sorunların ortaya çıkabileceğini dile getiren  Köseli: “Dudak damak yarıklı bebekler normal bebekler kadar rahat beslenemezler. Damağı yarık olan çocuklar emme yapamayacaklarından anne memesi alamazlar. Bunların özel biberonlarla veya kaşıkla mama vererek beslenmeleri gerekir. Ayrıca beslerken mamanın genize kaçmaması için çocuğun dik tutulması gerekir. Diğer bebeklere göre daha fazla hava yuttuklarından daha sık gazı çıkartılmalıdır. Bu çocuklar çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu ve orta kulak iltihabı olabilirler. Bu nedenle ebeveynlerinin çocuğu soğuktan korumaları ve beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.” Dedi. Doktor Köseli, dudak yarığının 2,5-3 aylıkken, damak yarığının ise 6 ay ile 1 yaş arasında ameliyat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2013, 09:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
sozdar Akboga
sozdar Akboga - 5 gün Önce

Bnm de bebegim yarik damak tir ve cok zorlaniyorum beskenmesinde

SIRADAKİ HABER