Bebek için sindirimi en kolay besin anne sütü

Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Doktor Ramazan Canural, yeni doğan bebeklere ilk altı ay sadece anne sütü verilmesi gerektiğini, anne sütünün bebek için sindirimi en kolay olan besin olduğunu söyledi.

Bebek için sindirimi en kolay besin anne sütü

Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Doktor Ramazan Canural, yeni doğan bebeklere ilk altı ay sadece anne sütü verilmesi gerektiğini, anne sütünün bebek için sindirimi en kolay olan besin olduğunu söyledi. Başhekim Ramazan Canural, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Güneri İmren ve bebek dostu birimi çalışanlarıyla birlikte kadın doğum servisinde doğum yapan anneleri ziyaret etti. Annelere karanfil hediye eden Başhekim Canural, “Anne için hayatta en değerli varlık çocuğudur. Çocuk için de, hayata başlarken ve onun devamında en değerli besin kaynağının anne sütü olduğunu biliyoruz. Bunu artık son kırk yıldan beri bütün tıp otoriteleri kabul ediyor. Anne sütünün diğer gıdalara göre sayılamayacak kadar üstünlükleri var. Her şeyden önce bir bebek için sindirimi en kolay besin anne sütüdür. Anne sütü çocukları enfeksiyonlara karşı korur. Bebekle anne arasında bir şefkat köprüsü oluşturur. Ayrıca aileye maddi bir külfet de getirmez. Ve her anlamda anne sütü harika bir besindir. Bebeklerinizi lütfen altı aylık oluncaya kadar anne sütü ile besleyelim. Altıncı aydan sonra anne sütüne de davam etmek koşuluyla iki yaşına kadar ek gıdalarla birlikte besleyebilirsiniz.” dedi.

3 Bin Kişiye Eğitim Verdik

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Doktor İmren’ de anne adaylarına 32 haftalık gebeliklerinden sonra eğitim verdiklerini hastane bünyesinde yılbaşından bu yana 3 bin personel ve anne adayının emzirme eğitimi aldığını söyledi. Doktor İmren, “Anne sütü çok özeldir. Bebeğin tüm gereksinimlerini karşılar. Colostrum antikor içeriği ile bebeği hastalıklardan korur. Emzirme hem anne hem de bebek için psikolojik – fizyolojik yararlar sağlar. Bu nedenle bebekler doğumdan sonra 1 saat içinde emzirilmeye başlanmalıdır. Ayrıca anne çalışıyorsa çocuğunu emziremeyecekse sütünü sağarak da bebeği besleyebilir. Bunda saklama koşulları çok önemlidir. Anne sütü buzlukta 3 ay, oda sıcaklığında 6 saat ve buzdolabında 24 saat saklanabilmektedir” diye konuştu


haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2012, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER