Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Son zamanlarda çok sık tercih edilen anestezili rahim filmi, her ne kadar hastanın tercihine bağlı olarak kullanılsa da aslında pek de gerekli olduğu söylenemez.

SAĞLIK 13.02.2021, 13:38
Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Anestezi uygulaması eğer rahim filminde kullanılacaksa kişi filim çekilmeden önce anestezi sayesinde uyutulur. Bu işlemin daha rahat ve stressiz bir şekilde tamamlanmasına da katkı sağlayacaktır. Son zamanlarda daha sık görülen bu yöntemin tıptaki adı histerosalfingografidir.

Rahim içerisine girdirilen kontrast röntgen adı altında cihaz gezdirilerek hem rahim bölgesi iyice izlenir ve incelenir, hem de aynı zamanda rahim filmi de bu sayede çekilmiş olur. Kısa süreli verilen anestezi ile rahim filmi sonucunda hasta da kendisine gelerek herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmeyecektir.

Rahim Filmi Kullanım Alanları

Rahim filminin kullanıldığı alan rahim bölgesidir. Kullanılma amacı ise kadının rahminde meydana gelen herhangi bir problemin olup olmadığını veya var ise ne boyutta olduğunu görmek ve teşhis koyarak tedavi işlemlerini başlatmaktır.

Doğru tedavi için doğru teşhis önemli olduğundan dolayı rahim filmi de daha sağlıklı bir tedaviye götürecek alternatiflerden bir tanesidir. Kadınların genellikle çocukları olmadığı zamanlarda rahim içerisindeki tüplerin incelenmesi için çekilirken, aynı zamanda farklı rahim hastalıkları için de yerinde bir alternatif olacaktır.

Anestezili Rahim Filmi Gerekli midir?

Son zamanlarda çok sık tercih edilen anestezili rahim filmi, her ne kadar hastanın tercihine bağlı olarak kullanılsa da aslında pek de gerekli olduğu söylenemez. Zira halk arasında bayanların çektirdiği rahim filmleri ağrılı ve sancılı bilinir fakat esasında durum düşünüldüğü kadar değildir. Rahim filminde rahmin içerisinde görüntüleme için yerleştirilen özel aletler kullanıldığından rahimde kasılmalar ve adet sancıları gibi ağrılar oluşabilir. Fakat bu dayanılmayacak bir boyutta olmadığı için anestezinin tercih edilmesi çok da gerekli sayılmaz.

Zira anestezinin vücuda verdiği zarar rahim filmi esnasında oluşan ağrılardan kat ve kat fazladır. Fakat yine de hastadaki bazı özel durumlardan ötürü anestezi kullanmak yerinde bir seçim olabilir. Bu sebeple doktorun hasta ile konuşması ve muayene sonucunda hastaya göre uygulayacağı ve gerekli olup olmadığını karar vereceği bir yöntemdir.

Rahim Filmi Fiyatları

Her bayan farklı sebepten ötürü rahim filmi çektirebilir. Hatta bazen rahim filmi çekimi oldukça kısa bir sürede gerçekleşirken, bazen hastaya göre veya rahmin yapısına göre, hatta hastalığın teşhis edilmesine ve sürecine göre vakti uzayabilir. Böyle durumlarda rahim filmi fiyatları için de farklılık olacağından dolayı öncesinde araştırma yapmak ve bilgi almak daha doğru olacaktır.

Açık Emar Nedir

Özellikle yaşlıların, çocukların, kapalı alan korkusu veya panik atak rahatsızlığının korkulu rüyası olan emar, artık son teknoloji sayesinde açık emar halini almış ve daha kolay bir teşhis yöntemi haline gelmiştir. Çıkan bu son teknoloji açık ortamda fakat dış etkenlerden de bir o kadar uzak olan alanda hasta yakınlarının dahi içeriye rahatlıkla girebileceği kadar zararsız ve yan etkisiz olan radyolojik emar çekme halidir.

Rahat bir şekilde emar çekilirken hastanın da yanındaki yakınları ile konuşarak rahatlaması ona emar vaktinin nasıl geçtiğini dahi anlaştırmayacaktır.

Açık Emar Fiyatları

Emar çektirecek olan kişiler farklı hastalıklara sahip olduklarından dolayı bu teşhis sürecine dahil olmuş olabilir. İster beyin emarı olsun, isterse de herhangi başka bir azanın emarı olsun daha iyi bir teşhis koymak ve hastalığı tedavi etmekte en doğru yönteme yönlendirmek için en etkili olan alternatiflerden bir tanesidir.

 Kişiden kişiye farklılık gösteren emar çekimlerinin süreci de aynı olmayacaktır. Bazen kısa sürebilirken bazen ise diğerlerine nazaran uzun vakitler alabilir. O sebeple açık emar çekimleri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak, emar sonrasında herhangi bir problemle karşılaşmamak için uzman kişiler tarafından bilgi almakta fayda vardır.

Yorumlar (0)