banner1029

AĞIZ KANSERLERİ

Ağız kanserlerinin sıklığı ve ciddiyeti ağız kanserlerinin çoğunluğu 45 yaşın üzerinde ortaya çıkar ve erkeklerde oluşma olasılığı kadınlara oranla 2 kat fazladır.

AĞIZ KANSERLERİ
Ağız kanserlerinin sıklığı ve ciddiyeti ağız kanserlerinin çoğunluğunun 45 yaşın üzerinde ortaya çıktığını dile getiren Denizli Dişhekimleri Odası Başkanı Musa Akyol, ağız kanserine erkeklerde oluşma olasılığının kadınlara oranla 2 kat fazla olduğunu söyledi. 
Toplum ağız diş sağlığında bireylerin ağız sağlığı önemli ölçüde etkileyen ağız kanserleri erkeklerde daha sık rastlanıyor. Erkekler ağız kanserlerine kadınlara göre 2 kat daha sık yakalanıyor. Denizli Dişhekimleri Odası Başkanı Musa Akyol, ağız kanserlerinin oluşum nedenlerini ve kanseri yenmedeki pratik noktaları açıkladı. Akyol, “Ağız kanserlerinin oluştuğu bölgeler sıklıkla; dil, ağız tabanı, dil köküne yakın yumuşak damak alanları, dudaklar ve dişetleridir. Ağız kanserleri erken dönemde teşhis edilerek tedavi sağlanmazsa yayılarak sürekli ağrı, fonksiyon kaybı, tedavi sonrası düzeltilmesi mümkün olmayan yüz ve ağız deformiteleri, hatta ölümlere neden olabilir. Dişhekimine düzenli aralıklarla gidilmesi ağız kanserlerinin erken dönemde yakalanması açısından da önemlidir” dedi.
Ağız kanserlerinin nedenleri hakkında bilgiler veren Akyol, “Ağız kanserlerinin kesin nedeni tam olarak bilinmez. Bununla beraber, tütün ürünleri, alkol ve bazı besinlerdeki karsinojen maddeler ve özellikle ağız dışı bölgelerde (dudak gibi) fazla güneş ışığına maruz kalınması gibi faktörlerin kanser riskini arttırdığı bilinmektedir. Genetik yatkınlık da ağız kanserleri için risk faktörleri arasındadır” diye konuştu.
AĞIZ KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Başkan Akyol, Ağız kanserlerinin muhtemel belirtileri, “Ağız içinde veya etrafında beyaz veya kırmızı renkli alanlar, Ağız içinde hassas, tahriş olmuş, kabarık veya kalınlaşmış alanların olması, Ağızda veya boğazda tekrarlayan kanamalar, Seste boğukluk veya boğazda yutulamayan cisim hissi, Çiğneme ve yutma güçlüğü, Dil ve çene hareketlerinde zorlanma, Dil veya ağzın diğer bölgelerinde his kaybı, uyuşukluk, Alt veya üst çenede meydana gelen şişlikler ve bunun sonucu mevcut protez uyumunun bozulması” diyerek sıraladı.  
Ağız kanseri lezyonları başlangıç döneminde ağrısızdır ve bu nedenle de ihmal edilebildiğini dikkat çeken Akyol, “Kanser ilerleyerek sağlıklı ağız dokularında harabiyet oluşturdukça ağrı şikâyeti de başlar. Kişinin ağız kanserini fark etmesi güç olabilir. Erken tanı için en ufak bir değişiklikte dişhekimine gidilmesi son derece önemlidir. Ayrıca düzenli dişhekimine gitme alışkanlığı erken tanıda önemli rol oynar” dedi. 
AĞIZ KANSERİ RİSKİNİN AZALTILMASI İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER 
Ağız kanserleri görülme riskinin azaltılması için alınacak olan önlemleri açıklayan Akyol, “Sigara,  pipo gibi tütün ürünlerinin kullanmayınız, tütün çiğnemeyiniz. Alkol kullanıyorsanız, aşırıya kaçmayınız. Hem alkol hem de tütün ürünlerini kullanan kişilerde ağız kanseri riski alkol ve tütün ürünlerini kullanmayan kişilere göre 15 kat artmıştır. Meyve ve sebzeden zengin diyetle besleniniz (araştırmalar bu tür diyetin ağız kanseri riskini azaltabileceğini ileri sürmektedir) Düzenli olarak dişhekimine gitmeyi ihmal etmeyiniz” diye konuştu. 
haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2014, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1243

banner1241