Açık Emar Çekimi Ne Kadar Sürede Tamamlanıyor?

Kapalı olan emar çekimleri kapalı, karanlık bir ortamda çekildiğinden dolayı kişilerde fobi oluşması söz konusu olduğundan açık görüntüleme daha sıklıkla kullanılmaktadır.

SAĞLIK 14.02.2021, 19:19
Açık Emar Çekimi Ne Kadar Sürede Tamamlanıyor?

Organları ve dokuları son teknoloji kullanarak ve açık alanda çekim sağlanan bir görüntüleme sistemidir. Açık emar çekimleri konforlu ve açık alanda dilenirse refakatçi eşliğinde uygulanmaktadır. Kapalı alan korkusu olan kişilerde sıklıkla tercih edilir. Kapalı olan emar çekimleri kapalı, karanlık bir ortamda çekildiğinden dolayı kişilerde fobi oluşması söz konusu olduğundan açık görüntüleme daha sıklıkla kullanılmaktadır.

Kişi isterse müzik dinleyebilir ve yanındakilerle konuşabilir. Konforlu ve rahat bir ortam oluşması hastaların daha güvenli bir şekilde çekimlerinin yapılmasını sağlamaktadır. Genellikle 20 dakika gibi bir sürede tamamlanarak gerekli olan görüntüleme işlemi yapılır.

Açık Emar Fiyatları

Kapalı emar ya da açık emar çekimleri genellikle uzman hekimlerin hastalarla görüşmesi sonucu karar verilmektedir. Uzman hekimler eşliğinde çekilen emarlar maliyetlerinde değişiklik meydana getirebilmektedir.

Açık emar görüntüleme sistemleri sağladığı konfordan dolayı diğer görüntüleme sistemlerine göre daha maliyetlidir. Bu nedenle öncelikle görüşme sağlanmalı ve açık ya da kapalı olması konusunda karar verilmesi önem taşır.

Anestezili Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi çekimleri genellikle gebe kalamayan, kısırlık sorunu yaşayan, tüp bebek tedavisi olmadan önce istenen bir görüntüleme yöntemidir. Acı ya da ağrı hissi oluşmaması gerektiği takdirde anestezili bir şekilde çekim sağlanır. Anestezili rahim filmi çekimleri hastaların genel durumuna bağlı olarak yapılmaktadır.

Rahim filmi çekimlerinde tüplerin tıkalı olması ve sonrasında ağrı oluşumu olmaması için ağrı kesici kullanımı yeterli görülmektedir. Bazı durumlarda anestezi kullanarak çekilebilir ve bu şekilde çekim yapılmasını uzman hekimler hastanın durumuna göre karar vermektedir.

Rahim Filmi Nasıl Uygulanır?

Rahim filmi çekimlerinde hastalar uygun pozisyona getirilmeden önce ağrı kesici kullanımı tavsiye edilir. Yaklaşık 15-20 dakika gibi bir sürede tamamlanarak hasta gündelik hayatına geri dönebilir. Herhangi bir acı ya da ağrı hissi oluşmadan kolaylıkla istenen görüntüler alınır ve raporlama sağlanır.

Kontrast madde uzman hekimler tarafından rahim içerisine verilerek görüntülerin net oluşmasına yardımcı olur. Alınan görüntülerin raporlaması yapılarak teşhis konulması açısından oldukça faydalı bir yöntemdir. Özellikle gebe kalınması için tıkalı olan tüplerin bu madde ile açılması fayda sağlayacaktır.

Ultrason Neden Çekilir?

Ultrason yöntemleri ve cihazları günümüzde yaygın olarak kullanılan bir görüntüleme tekniğidir. Özellikle hamile kadınlarda bebek gelişimini izlemek için oldukça faydalı olan bir yöntemdir. Yumuşak dokularda oluşan sağlık sorunlarının gözlemlenmesi için gerekli olan gelişmiş bir teknolojidir.

Hastanelerde, özel merkezlerde ve polikliniklerde rahatlıkla çekilmesinden dolayı sıklıkla tercih edilir. Teşhislerin erken konulması ve hastalıkların belirlenmesi için yumuşak dokuların gözlemlenmesi açısından pratik bir tekniktir. Teşhis konulması gereken bölgeye yumuşak bir sıvı sürülerek görüntülerin daha net olmasına yardımcı olmaktadır.

Ultrason Kullanım Alanları

Ultrason yöntemleri genel olarak hamile kadınlarda ve erken teşhis konulması gereken hastalarda sıklıkla tercih edilmektedir. Ultrason aynı zamanda hamile bayanlarda bebek gelişimi izlenmesi açısından gerekli olan bir tekniktir. Gelişmiş cihazlar sayesinde uzman hekim kontrolünde pratik bir şekilde uygulanarak hastalıkların erken tanısı açısından önemli bir yöntemdir. Diğer görüntüleme sistemlerine nazaran yumuşak doku ve iç organların görüntülerinin net olması açısından daha sık tercih edilmektedir.

Çekim sırasında az hareket etmek ve uygun pozisyonda durmak önemlidir. Doğru tedavinin izlenmesi ve sürecin sağlıklı olması açısından gerekli olan bir teknik olmasından dolayı muayene sonrasında erken tanı konabilmesi için uzman hekimler tarafından istenmektedir.

Günümüzde kadın hastalıklarının teşhisi için yaygın bir şekilde uygulanmakta olup konforlu bir şekilde gerçekleştirilerek hızlı sonuç alınması mümkündür.

Yorumlar (0)